Rozsiahle stavebné práce na cestách, preplnené parkoviská či menej spoľahlivá MHD. Aj to sú dôvody, prečo najmä mladí ľudia prechádzajú v hlavnom meste Slovenska na zdieľanú dopravu. Nevyužívajú ju však len na presun do práce, ale aj v rámci voľného času.
Ako sa však hovorí, každý špás niečo stojí a o tých ekologických to platí dvojnásobne. Využívanie týchto služieb je totiž výhodné, keď sa používajú na krátke presuny v rámci mesta. V prípade dlhej trasy sa cestovanie, naopak, výrazne predraží.
Bratislava sa k alternatívnej doprave stavia pozitívne a ponúka niekoľko možností, ako sa dopraviť do cieľa rýchlo a bezpečne, čím sa v rámci Slovenska stáva v tejto oblasti absolútnou jednotkou. V meste sú v súčasnosti dostupné štyri služby, pričom každá z nich ponúka iný druh dopravy.
„Nový trend mikromobility vnímame pozitívne a snažíme sa udržať bezpečnosť pre všetkých účastníkov. Vzhľadom na chýbajúcu legislatívu na národnej úrovni, ktorá by riešila zdieľanú ekonomiku komplexne, Bratislava pripravuje pravidlá a odporúčania, ktoré budú rešpektovať chodcov, ale zároveň umožnia dostupnosť služby pre obyvateľov a návštevníkov,“ povedala hovorkyňa bratislavského magistrátu Bratislavy Katarína Rajčanová.
Košický car sharing sa spamätáva po korone. Rozširuje flotilu o 14 elektromobilov
Zároveň potvrdila, že mesto požiadalo spoločnosť Bolt, aby mestu sprístupnilo anonymizované dáta, na základe ktorých by úrady mohli optimálne nastaviť pravidlá. „Chceme vyčleniť konkrétne zóny, vyhradené na parkovanie elektrokolobežiek či bicyklov. Zároveň však určíme aj červené zóny, kde to bude zakázané,“ dodala K. Rajčanová. Nové pravidlá sa ešte len pripravujú a zatiaľ nie je jasné, aké presne budú ani kedy ich schvália mestskí poslanci.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?