Nie je to tak dávno, čo pre mladých bola frajerina zapáliť si cigaretu. No záujem o tradičné tabakové výrobky aj vzhľadom na ich riziká v poslednej dekáde výrazne poklesol. Tento pozitívny trend však likvidujú nové produkty útočiace priamo na mládež až deti.

Problém príchutí

Prudko rastúcim problémom sa stávajú najmä ochutené elektronické cigarety. Tieto výrobky majú svoj zmysel pri prechode už existujúcich fajčiarov od cigariet na menej rizikovú alternatívu. Sú založené na princípe znižovania zdravotných rizík a viaceré štúdie potvrdili, že môžu byť účinnou cestou odvykania od fajčenia klasických cigariet, ktoré sú zo zdravotného hľadiska najhoršou možnou formou prijímania nikotínu. Potiaľto je to v poriadku.

V poriadku však nie je, ak tieto výrobky oslovujú viac deti ako dospelých. Napríklad tým, že poskytujú široké spektrum príchutí, ktoré dospelý fajčiar nevyhľadáva. Na trhu je možné nájsť príchuť gumených medvedíkov, cookies, žuvačiek, energetických nápojov či cukrovej vaty. Marketing niektorých ázijských výrobcov pripomína skôr snahu o prienik do hračkárskeho priemyslu a objavujú sa tak aj výrobky v dizajne obľúbených hračiek alebo postavičiek z videohier. Ako nedávno upozornil denník L.A. Times, na americký trh sa dokonca dostali e-cigarety, ktoré majú videohry zabudované priamo v sebe.

Globálny problém neobchádza ani Slovensko

Miera používania e-cigariet medzi mladými ľuďmi nefajčiarmi v posledných rokoch prudko rastie a tieto výrobky tak už zďaleka neslúžia len ako nástroj odvykania pre dospelých alebo dlhodobých fajčiarov. Podľa výskumu britskej neziskovej organizácie Action on Smoking and Health (ASH) až polovica detí, ktoré v Spojenom kráľovstve experimentujú s vapingom, nikdy predtým nefajčila. Organizácia ASH zistila, že za týmto negatívnym trendom stoja príchute a jednorazové e-cigarety. V minulom roku 69 percent opýtaných uviedlo, že najčastejšie používaným zariadením medzi tínedžermi bola jednorazová e-cigareta, v roku 2021 to pritom bolo menej ako osem percent z nich. Najobľúbenejšie príchute sú ovocné, nasledujú príchute sladkostí.

Do akej miery k vapingu mladistvých prispieva ponuka nespočetných príchutí, dokresľujú výsledky celonárodného prieskumu National Youth Tobacco Survey v USA. Ten zistil, že až takmer 90 percent vapujúcich tínedžerov používa práve ochutené e-cigarety.

Trend nárastu vapingu mladistvých neobchádza ani Slovensko. A dostupné čísla sú viac ako alarmujúce. Podľa posledného výskumu s názvom Sociálne determinanty zdravia školákov 2021/2022 malo skúsenosti s používaním e-cigariet až takmer 40 percent 15-ročných detí, štvrtina 13-ročných a takmer každé desiate 11-ročné dieťa. Ministerstvo financií pri predstavení novely zákona o spotrebnej dani, ktorú onedlho prerokuje parlament, informovalo, že predaj e-cigariet na Slovensku vlani medziročne vzrástol o dvesto percent.

Expanzia na úkor detí

K negatívnemu trendu veľmi výrazne prispievajú jednorazové e-cigarety. Na svetovom trhu sa začali objavovať v roku 2018 a na slovenský vstúpili začiatkom roka 2022. Krátko po ich uvedení zaznamenali priam raketový vzostup. Stojí za tým nielen ľahká dostupnosť vďaka neúčinnej regulácii, ale aj to, že spotrebiteľovi ponúkajú jednoduchú možnosť vapovania. Odhaduje sa, že vo väčšine európskych krajín už ich podiel na celkovom trhu s e-cigaretami dosiahol 50 percent.

Väčšina týchto produktov, ktoré zaplavujú svetový a európsky trh, prichádza z Číny. Za zmienku pritom stojí, že samotná Čína v snahe ochrániť vývoj svojej mládeže predaj ochutených e-cigariet zakázala. Tieto produkty je však stále povolené v krajine vyrábať a Čína je v tejto oblasti najväčším svetovým exportérom.

Prichádzajúce zákazy

Boom príchutí a neetického marketingu smerujúceho na mládež je dôvodom, prečo k tvrdšej regulácii trhu s e-cigaretami pristupujú aj krajiny, ktoré inak vaping propagujú ako prostriedok odvykania od fajčenia. Vlády sa snažia zakročiť nielen proti samotným príchutiam, ale aj proti jednorazovým e-cigaretám.

Spojené kráľovstvo napríklad ohlásilo legislatívu, ktorá od budúceho roka zakáže všetky príchute atraktívne pre deti a na trhu ponechá iba tie, ktoré považuje za prospešné pre dospelých fajčiarov. Medzi ne zaradilo príchute tabaku, mäty a mentolu. Ako sa vyjadril britský premiér, takouto príchuťou však rozhodne nebude „cukrová vata“. Briti zakážu aj jednorazové e-cigarety, ktorých popularita prudko rastie práve pre nespočetné príchute. Vláda ich označila za príčinu vzostupu vapovania mládeže. Posledné údaje totiž ukázali, že podiel 11- až 17-ročných vaperov používajúcich jednorazové e-cigarety sa za posledné dva roky zvýšil takmer deväťnásobne.

Bývalý predseda britskej vlády Rishi Sunak pri predstavení návrhu začiatkom roka povedal: „Ako každý rodič alebo učiteľ vie, jedným z najznepokojujúcejších trendov v súčasnosti je nárast vapingu medzi deťmi, a preto musíme konať, skôr ako sa stane endemickým.“ Ako endemický sa označuje problém alebo jav, ktorý sa stal zdomácneným. „Dlhodobé dôsledky vapingu nie sú známe a nikotín v nich môže byť vysoko návykový, takže zatiaľ čo vaping môže byť užitočným nástrojom, ktorý fajčiarom pomáha prestať fajčiť, marketing vapingu zameraný na deti je neprijateľný,“ dodal.

Jednorazové e-cigarety sa rozhodlo zakázať aj Francúzsko. „Cieľom marketingu týchto produktov je prilákať mladých ľudí farbami, ovocnými chuťami, vôňami a nízkou cenou,“ povedala ministerka práce a zdravotníctva Catherine Vautrinová pri predstavení návrhu na zákaz týchto výrobkov parlamente.

Návrh zákona, ktorý sa špeciálne zameriava na ochranu maloletých pred jednorazovými e-cigaretami, presadzuje aj poľská ministerka zdravotníctva Izabela Leszczynová. Zákaz týchto výrobkov sa snažila uviesť do života ešte pred letom, paradoxne, za jeho oddialením stoja procedurálne procesy na úrovni Bruselu. Europoslanci síce odporučili zakázať príchute e-cigariet v správe o prevencii a boji s rakovinou už v marci 2022, odvtedy sa však nič neudialo. Práve naopak, najrozmanitejšie príchute čoraz viac útočia na zmysly mladistvých.

Niektoré členské krajiny sa aj preto rozhodli nečakať a prišli s vlastnými formami zákazov. Všetky príchute okrem tabakovej už zakázalo napríklad Fínsko, Maďarsko, Holandsko, Litva, Lotyšsko, ale i Ukrajina. Ďalšie krajiny ako napríklad Dánsko, Estónsko a Slovinsko ponechali len príchute tabaku a mentolu.

Zmeny na Slovensku

Elektronické cigarety užíva čoraz viac detí a nefajčiarov aj na Slovensku. Vládna novela, ktorú onedlho prerokuje parlament a ktorá zavedie dane aj na tieto výrobky, je dobrý prvý krok. Ak to však kompetentní myslia s ochranou mladistvých naozaj vážne, je najvyšší čas na ďalšie opatrenia. Napríklad zasiahnuť proti nespočetným príchutiam, pestrofarebným baleniam a neetickému marketingu. A tento krok by sa dal zduplikovať v prípade ďalšieho produktu, ktorý by mal byť prioritne určený pre dospelých fajčiarov, a to nikotínových vrecúšok, ktoré sa neinhalujú, ale nikotín sa z nich uvoľňuje rozpúšťaním v ústach. Pretože plánované drakonické zvýšenie spotrebnej dane nad úroveň susedných krajín prinesie v lepšom prípade rozvoj nákupnej turistiky, no pri horšom scenári prebudí čierny trh, ktorého riziká môžu byť rádovo vyššie. 

ISPS Handa - Championship - Day Three
Neprehliadnite

Ďalšie faux pas Svetovej zdravotníckej organizácie otvára otázky o hodnovernosti jej politík