Nemá ešte ani 200 rokov, no stihol toho viac než tisícročné mestá. Mrakodrapy, pozlátka luxusu, najlacnejšia „michelinka“ sveta a neopakovateľná atmosféra, kde sa mieša krása kolonializmu s modernými víziami 21. storočia.


Ostrov Diamant

Ak sa o Singapure hovorí niekedy ako o diamante, nemusí sa tým myslieť len jeho bohatstvo a príbeh, ktorým si prešiel, kým sa z obyčajného uhlíka premenil na jedno z najligotavejších miest juhovýchodnej Ázie. Reč môže byť aj o ostrove, na ktorom Singapur vyrástol. Pulau Ujong známy ako „koniec pevniny“ má totiž tvar diamantu.


Singapurské dejiny sa od jeho založenia mladým britským námorníkom Sirom Thomasom Stamfordom Rafflesom nezmazateľnými písmenami zapísali do histórie britského kolonializmu a singapurská koloniálna štvrť aj dnes patrí medzi najpríjemnejšie miesta na objavovanie. Nestretnete tu a ani my sme nestretli veľa turistov, pretože tých zlákajú skôr svetlá modernejšieho mesta, a tak sme si ju mohli dokonale vychutnať. Zelený trávnik v centre mesta, kde sa bojuje kvôli obmedzenej rozlohe ostrova o každý meter, je vzácnosťou.


Závidia mu aj tisícročné mestá. Vitajte v Singapure

Na čínskom trhovisku Zdroj: Tomáš Kubuš

Padang, ako sa tento priestor nazýva, tu má však svoje opodstatnenie. Práve takéto námestia boli totiž v koloniálnych mestách Británie srdcom celého mesta, a ak sa niečo dialo, dialo sa to práve na nich. Teraz pri nás posedávala hŕstka mladých a partia Indov z neďalekej štvrte Little India hrala obľúbený kriket. Kulisu im dotvárala budova najvyššieho súdu, ktorá pripomína londýnsku Katedrálu sv. Pavla.


Objaviteľ Thomas Raffles tu má, samozrejme, svoju sochu a tiež je po ňom pomenovaný hotel, ktorý je považovaný za najkrajšiu koloniálnu stavbu Singapuru. Hotel Raffles je zosobnený luxus. Je najdrahším hotelom mesta, hoci ikonou Singapuru je supermoderný hotel Marina Bay Sands. „Tam sa chodia zbohatlíci ukázať, sem do Raffles prichádzajú tí, ktorí ocenia dušu miesta,“ s úsmevom nám povedal Quan, etnický Číňan sediaci pri bare na jednom z nádvorí. Má pravdu, cítili sme sa tu príjemne. Môžeme dosvedčiť aj to, čo sa hovorí – že nikde nechutí „signature“ nápoj krajiny Singapore Sling tak dobre ako tu.


Závidia mu aj tisícročné mestá. Vitajte v Singapure

Krása koloniálneho Singapuru Zdroj: Tomáš Kubuš