Koncoročný ošiaľ okolo daňovo-odvodových noviel zatienil jednu dôležitú zmenu, ktorá nastala v parlamente pri schvaľovaní novely zákona o zdravotnom poistení. Týka sa dividend. Tieto príjmy nepodliehajú dani z príjmu, no od roku 2011 ich ešte predošlá vláda zaťažila zdravotnými odvodmi.
Hoci rezort zdravotníctva pôvodne zamýšľal, že dividendy vyplatené po 1. januári 2013 zaťaží jednotnými zdravotnými odvodmi bez ohľadu na rok, ku ktorému sa viažu, v legislatíve nakoniec ostali odlišné podmienky pre staršie dividendy.
Znamená to, že vyššia, štrnásťpercentná sadzba sa vzťahuje len na dividendy vyplatené zo ziskov dosiahnutých za rok 2013 a neskôr. Navyše sa v tomto prípade nebude prihliadať na iné zdravotné odvody zaplatené napríklad zo zamestnania či z podnikania, ale zavádza sa osobitný vymeriavací základ na príjmy z dividend. Čiže takéto odvody zostávajú mimo klasického ročného zúčtovania odvodov.
Pre dividendy zo ziskov za roky 2011 a 2012 platí naďalej sadzba 10 percent a ešte „staršie“ dividendy nepodliehajú zdravotným odvodom vôbec, aj keby si ich majitelia nechali vyplatiť tento rok.
Nový otáznik
Lenže zmenou vlaňajšej novely takpovediac v poslednej chvíli vznikol v praxi nový problém: aký bude horný strop, do ktorého sa budú rátať odvody z dividend za roky 2011 a 2012? Ako popisuje Peter Pašek z konzultačnej spoločnosti Accace, znenie zákona o zdravotnom poistení z konca roka 2012 pozná iný maximálny vymeriavací základ na „bežné“ príjmy, než platí pre príjmy dosiahnuté od januára 2013. Preto v blízkom čase možno čakať ďalšiu novelu zákona o zdravotnom poistení, ktorá to vyrieši.
Otázne je, či má celé legislatívne dianie okolo „zodvodnenia“ dividend zmysel. Podľa údajov rezortu zdravotníctva sa po prvom roku k tejto povinnosti prihlásilo 122 osôb a dokopy sa takto vybralo 53-tisíc eur. Podľa údajov spoločnosti Bisnode Slovensko bolo koncom vlaňajška na Slovensku registrovaných cez 195-tisíc eseročiek, akcioviek okolo desaťtisíc.
Fakty o odvodoch z rozdeleného zisku
- Dividendy zo ziskov za rok 2010 a skôr nepodliehajú zdravotným odvodom vôbec.
- Zdravotným poistením sa zaťažili až dividendy zo zisku dosiahnutého v účtovnom období, ktoré sa začalo po 1. januári 2011. (Niektorí „liberálnejší“ daňoví poradcovia ešte aj pri dividendách za rok 2011 neuznávajú platenie odvodov s odvolaním sa na predložku „po“ v zákone: „... ktoré sa začalo po 1. 1. 2011“.)
- Štandardne sa na dividendy vyplatené za obdobie od 1. januára 2011 do 31. decembra 2012 vzťahuje zdravotné poistenie so sadzbou 10 %.
- Odvody z dividend sa platia až od minimálneho limitu na úrovni 44,2 % priemernej mzdy spred dvoch rokov, čo vlani predstavovalo 339,89 eura.
- Dividendy zo zisku za rok 2013 a neskorších podliehajú 14-percentnému odvodu a zároveň sa rátajú z osobitného vymeriavacieho základu, pre rok 2013 až do sumy 94 320 eur (nad túto sumu sa už odvody nevyrubujú).
- Od tohto roka sa zrušila spodná hranica na platenie odvodov, takže sa platia už od prvého eura. Povinnosť ich platenia pritom po novom hlási firma, nie prijímateľ rozdeleného zisku.
PRAMEŇ: Accace, TREND
Ilustračné foto - Maňo Štrauch
Článok vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 8/2013.