Žiaľ, aj také veci, hlavne v prímestských lesoch, sa dejú. Upozorňuje na to riaditeľka odboru poľovníctva ministerstva pôdohospodárstva Bibiana Kapustová s tým, že konflikty poľovníkov s verejnosťou majú navyše stúpajúci trend, lebo do lesov chodí za aktívnym oddychom čoraz viac ľudí.
Zdôrazňuje, že na Slovensku sa kvôli poľovačkám lesy pre verejnosť neuzatvárajú a nič také sa neplánuje ani v budúcnosti. Zákaz vstupu do lesov platí iba počas ťažby dreva a na obmedzený čas môžu obce uzatvoriť lesy vo svojom okolí aj v čase rozvoja mláďat.
„Nič však poľovníkom nebráni, aby v čase, keď poľujú, vyvesili na prístupových cestách do danej časti lesa informáciu o poľovačke. Ľudia sa slobodne rozhodnú, či tam pôjdu alebo nie. A turisti potom aspoň nie sú v lese prekvapení, kde sa vzali poľovníci,“ hovorí B. Kapustová.
Zdroj: ilustrácia - Zuzana Bartová
Celkovo je podľa nej potrebné, aby poľovné združenia komunikovali s verejnosťou z okolia svojich revírov viac ako doteraz. Iba komunikáciou sa dá totiž dospieť ku kompromisom.
„Poľovníci by mali ľuďom vysvetliť, že zver musia aj regulovať lovom, inak jej je priveľa a môže im práve skôr podbehnúť pod auto či prenikať až do ľudských sídiel,“ pokračuje B. Kapustová. Tak potom možno spoločnosť sama nechá tri či štyri jesenné soboty lesy iba poľovníkom na spoločné poľovačky.
Asi najviac sa na poľovníkov však hnevajú tí, ktorým zastrelia psa. Práve do lesa či na polia s nimi ľudia chodia, aby ich mohli pustiť z vôdzky vybehať sa.
V každom prípade už päť rokov na Slovensku platí, že poľovníci nesmú strieľať ani osamotené psy, ak majú od srsti farebne odlíšený obojok či postroj.