Slovensko má v zdravotníctve mnoho problémov. Tým najväčším je samotný systém. Aspoň to tvrdí šéf zdravotnej poisťovne Union Michal Špaňár. Túto najmenšiu poisťovňu na Slovensku vlastní najväčšia holandská poisťovňa Achmea.
Podľa M. Špaňára by Slovensku veľmi pomohlo, keby sa inšpirovalo modelom holandského zdravotníctva. Vynára sa mnoho otázok. Prečo práve zdravotníctvo krajiny tulipánov? Ako ďaleko sme od jej modelu? A ako sa k nemu priblížiť?
Konkurencia v popredí
Čo štát, to iné zdravotníctvo. Niektorým systémom dominujú súkromní poskytovatelia – lekári, polikliniky či nemocnice. Iné majú takmer všetky zariadenia štátne. Niektorí poskytovatelia môžu dosahovať zisky, ďalší majú jeho explicitnú tvorbu zakázanú. A potom tu máme systémy, kde za zdravotnú starostlivosť platí buď štát, zdravotná poisťovňa, alebo pacient. Možností a ich kombinácií je mnoho.
Podľa OECD existuje základná typológia zdravotných systémov. Hlavné rozdelenie je založené na tom, či systém spočíva na trhovom mechanizme alebo na verejnom zabezpečení. Trhové systémy sa ďalej delia na tie, kde sú platcom súkromné zdravotné poisťovne, a na tie, kde poistenie zabezpečuje štát.
Pri tomto rozdelení je zrejmé, že Slovensko je krajinou s vysokým podielom trhového mechanizmu na zabezpečení zdravotnej starostlivosti. Aspoň model, ktorý zaviedla krajina počas reformy Rudolfa Zajaca v rokoch 2002 až 2006, má protrhový základ. No v praxi je pod vplyvom obrovskej sily štátnej zdravotnej poisťovne a štátnych nemocníc iba málo konkurenčný. Jeho základ je však nastavený podobne ako holandský, švajčiarsky či nemecký model. Skúsenosti ukazujú, že je to dobre.
Odpoveď na otázku, ktoré zdravotníctvo v Európe je najlepšie, je pomerne jednoznačná. Tým najkomplexnejším
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?