Mnohí zrejme podporili M. Kotlebu aj preto, lebo im išlo na nervy, že posty na krajskom úrade sa obsadzovali podľa straníckeho kľúča. Po prvom Kotlebovom kvartáli je známe, že sa v tomto od predchodcov neodlišuje. Vedenie kraja bez auditu zrušilo štyri odbory.
Všetky potom dostal pod patronát jeden človek – riaditeľ úradu Martin Beluský, nominálny predseda Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS), ktorej lídrom, ak nie „vodcom“, je M. Kotleba. M. Beluský nie je jediný protežovaný, lebo ako po každých voľbách, aj teraz strana nového župana obsadila úrad vlastným výsadkom.
Ďalší mohli dať M. Kotlebovi hlas, lebo im prekážalo, že sa problémy kraja neriešia vecne, ale zbytočne sa ideologizujú. Náčelník ĽSNS po inaugurácii vyhlásil: „Budeme sa snažiť znížiť závislosť nášho kraja od Európskej únie, pretože tá má svojimi obmedzeniami veľký podiel na likvidácii všetkého dobrého, čo v kraji bolo.“
Túto „závislosť“ chcel predseda znížiť tak, že stiahol príspevky kraja na projekty stredných škôl, ktoré sa uchádzajú o podporu z eurofondov. Tu nešlo o to, že projekty sú zlé alebo päťpercentný príspevok kraja je nad jeho možnosti, ale o princíp: všetko, čo je z únie, je od diabla.
Zdroj: Ilustrácia - Danglár
Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška
V liste Viktorovi Janukovyčovi M. Kotleba napísal, že spolupráca s EÚ neprinesie ukrajinskému ľudu nič dobré, lebo na konci tohto procesu bude jeho totálne zotročenie. „Presne tak, ako sa to v súčasnosti odohráva aj na Slovensku,“ dodal M. Kotleba. Predsedu netrápi zaostávanie kraja, lebo on bojuje proti jeho „totálnemu zotročeniu“. Preto nielen tých, ktorí ho volili, ale aj všetkých ostatných zapriahol do svojho boja.
Ak sa našiel niekto, kto v novembrových voľbách dal hlas M. Kotlebovi, lebo už mal dosť arogancie volených zástupcov, tak sa mohol presvedčiť, že jeho favorit nevie nič o elementárnej slušnosti. Počas zasadania krajského zastupiteľstva v Kremničke si nešiel uctiť pamiatku obetí vojnového zločinu, lebo ako povedal, „nie sme v škôlke, aby sme chodili všade povinne kvôli tomu, že to nejakí poslanci schvália“. K pamätníku zjavne nešiel preto, lebo ani náznakom nechcel odsúdiť režim vojnovej Slovenskej republiky, pre ktorý má plné pochopenie.
V roku 2009 okresná prokurátorka zastavila stíhanie M. Kotlebu za trestný čin podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potlačeniu práv a slobôd občanov. Urobila to s odôvodnením, že osoba podozrivá zo skutku je „bez zjavných objektívnych vedomostí a skúseností“. Ak sa rovnakého skutku dopustí M. Kotleba teraz, tvrdenie, že predsedu kraja nemožno stíhať, lebo nevie, čo hovorí, by vyznelo presne tak, ako znie. Úplne absurdne.