Dva obchody v tomto teritóriu má za sebou aj česko-slovenská investičná skupina Wood & Company. Prevzatiu írskeho výrobcu liekov Suir Pharma predchádzala zhruba pred rokom kúpa dánskej firmy Vitrex. Tá patrí ku globálnym lídrom vo vývoji lanciet a pipiet na odber krvi. Wood & Company prikupovala dánsky podnik k svojmu slovenskému výrobcovi striekačiek a ihiel Chirana T.Injecta zo Starej Turej. Finančníkom vtedy išlo o niečo podobné, čo si želajú od spojenia hlohoveckej Sanecy s írskym Suirom. Západoeurópske sestry majú slovenským výrobcom liekov i zdravotníckych pomôcok priniesť nové skúsenosti, výrobné programy i trhy.
Finančníci sú na Západe čoraz skúsenejší. Vitrex prikúpili k Chirane po šiestich rokoch, ako ju pôvodne získali. Suir k Sanece pribudol už po dva a pol roku od ich vstupu do hlohoveckej výroby liekov. Investori z bývalého východného bloku to stále nemajú na Západe jednoduché. „Nikto vám to na tam otvorene nepovie, ale stále sa na nás z Východu pozerá inak. Prísnejší pohľad Západu však zjemnila kríza a ňou rozbehnutá konsolidácia. Ak na Západe vidia, že ste schopní problémovej firme udať nový smer, už tak neriešia, kto odkiaľ pochádza,“ uvádza jeden zo spolumajiteľov Wood & Company Ľubomír Šoltýs. Kľúčová je podľa neho skúsenosť investora v brandži, o ktorú má záujem. K Vitrexu sa tak firma Wood & Company mohla dostať aj vďaka tomu, že mala za sebou úspešné oživenie Chirany. „A v Suire zasa videli to, že keď sme dokázali kúpiť Sanecu od Sanofi, prečo by sme nemohli získať aj ich firmu,“ pokračuje Ľ. Soltýs s dôvetkom, že úlohu zrejme zohralo aj to, že Íri patria, podobne ako Slováci a Česi, k menším európskym národom.
Ponuky na prevzatie farmaceutických fabrík dostala Wood & Company aj z iných západoeurópskych krajín. Do týchto obchodov napokon finančníci nešli. „Odvtedy, čo sme v Sanece, sme analyzovali šesť až sedem akvizičných príležitostí. Z rôznych dôvodov sa to nakoniec nerealizovalo. Až v prípade írskej Suir sme našli ten správny synergický mix k našej fabrike v Hlohovci. A láka nás aj podnikanie v Írsku. Ide o veľmi pracovitý národ, aj tamojšie mzdové náklady sú potom nižšie ako v iných väčších krajinách na juhu Európy,“ hovorí Ľ. Šoltýs.
K presadzovaniu sa na Západe pomáha Wood & Company aj to, že skupina už pri štarte vznikala so západoeurópskymi skúsenosťami. Pred vyše dvadsiatimi rokmi ju v Prahe založil Angličan Richard Wood. Neskôr ju predal českým a slovenským spolupracovníkom, ku ktorým patrí aj Košičan Ľ. Šoltýs. Firma vyrástla na obchodovaní s akciami na burzách a dodnes v tomto biznise patrí k najsilnejším stredoeurópskym hráčom. Popri transakčnom poradenstve k tomu neskôr pridala aj preberanie a reštrukturalizáciu priemyselných podnikov. Okrem firiem vo farmácii a zdravotných pomôckach je skupina aj najväčším vlastníkom českého výrobcu netkaných textílií do detských plienok Pegas. Za riekou Moravou vytvorila aj najväčšie zoskupenie výrobcov okien – Window Holding so značkou Vekra. Začiatkom tohto roka získala aj košický podnik Kosit, ktorý sa vo východoslovenskej metropole stará o odpady a má aj spaľovňu odpadov na výrobu tepla a elektriny.