Pandémia nového koronavírusu bude významne ovplyvňovať slovenskú ekonomiku aj v tomto roku, najvýraznejšie v prvých mesiacoch, keď doznieva tretia vlna a začína sa šírenie variantu omikron. Ten prinesie výpadky pracovníkov a oddiali normalizáciu subdodávateľských reťazcov, očakávajú analytici.

Zamestnávatelia by privítali jasný prístup vlády a zrušenie povinnosti testovať zamestnancov. „Kým v rokoch 2020 – 2021 vláda zmierňovala dosahy pandémie finančnou a legislatívnou pomocou pre firmy, čo viedlo k prekvapivo nízkym úrovniam platobnej neschopnosti či insolvenciám, v roku 2022 sú tu viaceré výzvy, od zvládnutia ktorých bude závisieť aj ďalšia kondícia firiem,“ uviedol generálny riaditeľ poisťovacej spoločnosti Coface pre SR a ČR Ján Čarný.

Po oživení ekonomiky v druhej polovici minulého roka sa museli firmy vyrovnať s rastúcimi cenami vstupov, prípadne s ich nedostupnosťou. Problémom sú aj narušené dodávateľské reťazce, kde veľkú úlohu zohráva Čína.

Výpadky pracovnej sily striedavo postihujúce rôzne regióny a firmy majú potenciál oddialiť normalizáciu subdodávateľských reťazcov aj podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka. Skúsenosti podľa neho naznačujú, že vírus by mohol mať čiastočne sezónny charakter a na jar je možné očakávať opätovné zmiernenie tlaku pandémie. „Aj slovenská ekonomika by sa tak mala od druhého štvrťroku opätovne naštartovať. Už v druhom štvrťroku by sa pritom mohla vrátiť na predpandemické úrovne,“ odhaduje.

Zamestnávatelia však majú problém aj s úlohami, ktoré na nich preniesol štát. Zväz automobilového priemyslu SR pripomenul, že vplyv na pokles konkurencieschopnosti našich podnikov má napríklad aj povinnosť testovať vlastných zamestnancov. Podľa prezidenta ZAP Alexandra Matušeka nemajú firmy testovať, ale vyrábať.

OECD analyzovala Slovensko a vidí problémy

Koronakríza na Slovensku obzvlášť ťažko zasiahla pracovníkov s nízkou kvalifikáciou, dlhodobá nezamestnanosť ostáva vysoká. Vyplýva to z aktuálneho ekonomického prehľadu Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) o SR. Organizácia odporúča Slovensku rozšíriť programy aktívnych opatrení na trhu práce, najmä rekvalifikačné programy. Ako ukázal prieskum, koronakríza má na sektory rôzny vplyv.

OECD upozorňuje, že priskorý koniec štátnych podpôr by spôsobil zbytočné bankroty a prepúšťanie. Vidí preto potrebu pokračovať v cielenej fiškálnej podpore, až kým sa ekonomika nestane sebestačnou. Je možné, že sa na Slovensku zvýši počet firiem čeliacich problémom s likviditou a dlhom. Pomôcť by mohla podpora mimosúdnych reštrukturalizácií, najmä pre malé a stredné podniky.

Organizácia Slovensku vyčíta, že daňové zaťaženie práce je príliš vysoké a, naopak, dane z majetku a činností škodlivých pre životné prostredie nízke. Konštatuje, že výsledky vzdelávania na Slovensku sú slabé a silno závislé od socioekonomického zázemia.

Krajina má podľa analytikov OECD slabý podnikový výskum a vývoj, nízky je aj podiel inovatívnych spoločností. Firmy nedostávajú dostatočnú štátnu podporu na inovácie. Na začínajúce podniky sa pritom kladie pomerne vysoká administratívna záťaž.

OECD upozorňuje aj na korupciu, ktorej úroveň je podľa nej napriek nedávnym zlepšeniam stále vysoká.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa