Neúprosný kritik novely, ekonóm strany Sloboda a solidarita Jozef Mihál, v nej vidí „ukážkový príklad sofistikovaného lobbingu pre isté finančné skupiny a rôznych oligarchov, pôsobiacich v zdravotníctve. Je v ich záujme, aby pracovná zdravotná služba bola čo najširšia a postihovala čo najviac ľudí, ktorí sú zamestnaní alebo podnikajú. Aj preto sa novelou zákona o verejnom zdraví zaviedla plošne.“
Firmám prinieslo rozšírenie zdravotnej pracovnej služby viac administratívy a z prostriedkov určených na rozvoj zamestnancov vytiahlo financie. Nie veľa, no dosť na to, aby zdravotnú službu považovali za štátom vnútenú povinnosť bez väčšieho zmyslu.
A novelu kritizujú aj tí, ktorých mnohí podozrievajú z lobizmu – pracovní lekári a zdravotnícke firmy. Z odborného medicínskeho hľadiska je podľa nich zákon „ušitý“ tak, že z hľadiska starostlivosti o zdravie zamestnancov neznamená žiaden progres.
Škody aj v ekonomike
Novela zákona o verejnom zdravotníctve bola na Slovensku vždy nechceným dieťaťom. Jej prijatie však nepodnietili domáci lobisti, vynútila si ju európska smernica 89/391/EHS, ktorá od roku 1989 ukladá firmám povinnosť chrániť zdravie všetkých zamestnancov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?