Jednu takúto zákazku uzavrelo minulý týždeň ministerstvo vnútra. Nakupovalo komunikačnú techniku, cez ktorú sa má dorozumievať posádka vrtuľníka s jednotkou pozemného zásahu. Na zákazku ešte pred jej vyhodnotením upozornil podnikateľ Ladislav Bujna, podľa ktorého má nereálne krátke termíny. Pri takejto komplikovanej zákazke ich nedokáže splniť žiadna z troch slovenských firiem, ktoré v tejto oblasti pôsobia, tvrdí L. Bujna. Iba firma, ktorá o zákazke vedela vopred.
„Podľa dlhoročných skúseností tvrdíme, že takto definovaná zákazka musí mať vopred dohodnutého víťaza, cenu i termín dodávky,“ povedal L. Bujna. Súťaž napokon vyhrala známa firma v odbore Česká letecká servisní, ponuku predložila ešte aj neznáma slovenská eseročka LBM Bratislava. Pracovníci ministerstva aj víťazná firma obvinenia zo zvýhodňovania odmietajú. O zákazke rezortu vnútra sa hovorilo minulý týždeň aj na TREND Business Breakfaste o verejnom obstarávaní.
Blízko cenovým limitom
Elektronické trhovisko sa dá využívať zatiaľ len na zákazky s hodnotou do 134-tisíc eur. Odhadovaná hodnota komunikačnej súpravy pre vrtuľníky bola 133,3 tisíca eur bez DPH. A víťazná ponuka firmy Česká letecká servisní bola nižšia o osemdesiat centov. Druhá ponuka v súťaži bola oproti nej o pár centov drahšia.
L. Bujna, ktorého firma Murtec v tejto oblasti pôsobí, sa na diskusii obracal na Tatianu Behrovú, poradkyňu ministra vnútra, ktorá myšlienku elektronického trhoviska zaviedla do praxe. Zákazke vyčítal najmä krátke lehoty na predloženie ponuky (šesť kalendárnych a len dva pracovné dni) aj na samotnú dodávku (20 kalendárnych dní).
Podľa neho sú tieto časy nereálne. „Zákazka si vyžaduje dostatok skúseností a času na prípravu technického riešenia, získanie súhlasu výrobcov leteckej techniky, zaobstaranie technológie a samotnej dodávky s montážou a zaškolením personálu,“ povedal L. Bujna.
Čiastočne mu dáva za pravdu konanie slovenskej firmy LBM Bratislava, ktorá sa najskôr do súťaže prihlásila, no napokon zložila zbrane. „Keďže máme dlhoročné vzťahy s našimi dodávateľmi, informoval som sa na možnosť dodávky takejto zostavy a bola mi poskytnutá súčinnosť zo strany dodávateľa a cenová kalkulácia bola priechodná,“ povedal majiteľ firmy Eugen Krajčovič.
Pre krátkosť času však nepreverili dostupnosť všetkých komponentov a neskôr zistili, že niektoré nevedia v stanovenom čase zabezpečiť. Preto z aukcie vycúvali. Tak zostal v súťaži už len jeden. „Ide o pomerne jednoduchú zástavbu dvoch skriniek do každého vrtuľníka, a teda i o relatívne jednoduchú kalkuláciu. Vzhľadom na to, že ide o štandardné sériovo vyrábané vybavenie, je aj forma školenia relatívne jednoduchá,“ tvrdí česká firma.
Aj ministerstvo vnútra namieta, že naceniť túto ponuku nebolo také náročné pre firmy, ktoré s požadovaným tovarom obchodujú. Viac času potrebuje podľa neho len firma, ktorá
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?