Ani vo februári sa zahraničný obchod Slovenska nevrátil k prebytkovej bilancii. Ďalej ho ovplyvňovali najmä rastúce ceny energií, ale pravdepodobne stále aj „úzke hrdlá“ brániace významnejšiemu zotaveniu reálneho vývozu, upozornil analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Medziročný rast kľúčovej kategórie vývozu, ktorou sú stroje a dopravné zariadenia, sa vo februári spomalil zo 4,7 percenta na 2,0 percenta.
„Exportné ceny strojov a áut síce rastú miernejšie ako pri ostatných exportných položkách, aj pri nich sme však pozorovali zrýchlenie dynamiky medziročného rastu. Reálny pokles ich vývozu sa tak vo februári prehĺbil ešte výraznejšie. To len poukazuje na to, že úzke hrdlá, ktoré bránia popandemickému reštartu automobilového priemyslu, podľa očakávaní neodzneli,“ vysvetlil ekonóm.
Ďalší cenový šok pri cenách energetických surovín po vojenskej invázii Ruska na Ukrajinu v závere februára a rozšírenie úzkych hrdiel v automobilovom priemysle aj na niektoré ďalšie komponenty vyrábané na Ukrajine podľa Ľ. Koršňáka najskôr udržia bilanciu zahraničného obchodu v červených číslach aj v marci.
„Predpokladáme, že úzke hrdlá súvisiace s výpadkom komponentov z Ukrajiny by mohli automobilky vyriešiť v horizonte niekoľkých týždňov. V druhej polovici roka by sa mohli čiastočne uvoľniť aj úzke hrdlá v dodávkach čipov. Návratu k výraznejším prebytkom však budú stále brániť vysoké ceny energetických surovín, ktoré budú zdvíhať nominálny dovoz,“ doplnil analytik.
Platforma pre spoločný nákup plynu do EÚ
Európska komisia spolu s členskými štátmi EÚ vytvorila platformu pre spoločný nákup plynu, skvapalneného plynu (LNG) a vodíka. Jej cieľom je zabezpečiť dodávky energie do krajín EÚ za dostupné ceny a postupne odstrániť závislosť Európanov od ruského plynu.
Ide o dobrovoľný koordinačný mechanizmus, ktorý podporuje nákup energií optimálnym využívaním kolektívnej politickej a trhovej váhy Únie. Prvé rokovanie platformy sa uskutočnilo online a predsedala mu šéfka Generálneho riaditeľstva EK pre energetiku Ditte Juulová Jorgensenová.
Prvá pomoc udržala pracovné miesta
Vďaka pandemickej Prvej pomoci sa podarilo udržať množstvo pracovných miest, informovalo Ministerstvo financií SR s odvolaním sa na analýzu Inštitútu finančnej politiky a Útvaru hodnoty za peniaze.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?