Jednociferná miera nezamestnanosti je na Slovensku veľkou výnimkou. Od zmeny režimu v roku 1989 si ju krajina pamätá len z krátkeho predkrízového obdobia rokov 2007 – 2008. Bolo pre ňu typické náročné preťahovanie zamestnancov z iných firiem či dovoz chýbajúcich ľudí zo zahraničia. Toto obdobie znovu prichádza. Ako uvádzajú úrady práce, nezamestnanosť klesla pod hranicu desiatich percent už v marci. Podľa metodiky Štatistického úradu SR sa tak deje práve teraz.
Atraktívny Jaguar
Voľní ľudia budú ubúdať aj naďalej. Veľká investícia automobilky Jaguar čoskoro vyčerpá zvyšné manuálne pracovné sily v širšom okolí Nitry. S odbornými pozíciami v automobilovom priemysle je pritom problém už dlhšie. S tými manuálnymi nová firma až taký problém nemá: cez špecializovanú webstránku sa jej prihlásilo takmer 40-tisíc ľudí, no týchto pozícií potrebuje budúca fabrika obsadiť len zhruba tritisíc.
Zaujímavosťou je, že o prácu pre Jaguar sa zaujíma aj pomerne veľa Slovákov pracujúcich v zahraničí. Tých je krátkodobo mimo republiky približne 160-tisíc. Znamená to, že firmy s problémami pri nachádzaní nových zamestnancov môžu „zaloviť“ aj v týchto vodách. Vyhnú sa tým vybavovačkám súvisiacim s dovozom zahraničných pracovníkov či jazykovej bariére. Výhodou je aj to, že slovenskí pracovníci v zahraničí majú stále doma väčšinou vlastné ubytovanie.
Zamestnávatelia by mali pracovať vlastnej príťažlivosti, lebo atraktivita štvrtej automobilky tkvie do veľkej miery aj v lesku jej značky
Zamestnávatelia by však mali pracovať aj na svojej vlastnej príťažlivosti, lebo atraktivita štvrtej automobilky tkvie do veľkej miery aj v lesku jej značky. Okrem tohto cvengu a výšky platov ide tiež o kvalitu pracovného prostredia a firemné benefity.
Podľa prieskumu portálu Platy.sk má najviac zamestnancov z rôznych benefitov záujem o odborné vzdelávanie, účasť na konferenciách, mobilný telefón či zdravotné pripoistenie. Naopak, ako vyplýva z prieskumu, najčastejšie skutočne ponúkanými benefitmi sú rôzne firemné akcie, grátis nápoje, vzdelávanie a flexibilný pracovný čas. „Až 32 percent zamestnancov však tvrdí, že v práci nemá žiadny benefit,“ píše Profesia, pod ktorú portál Platy.sk patrí.
Mzdy rastú rýchlejšie ako produktivita
Postupné znižovanie počtu voľných pracovných síl na trhu práce tiež znamená, že zamestnanci budú mať v mzdovom vyjednávaní čoraz väčšie slovo. Môžu ľahšie odísť ku konkurencii, pretože voľných pracovných miest je na trhu prebytok. To by malo tlačiť na všeobecne rýchlejší rast miezd.
Podiel odmien zamestnancom na vyprodukovanom HDP je na Slovensku zhruba o desatinu nižší ako vo vyspelých krajinách
V posledných dvoch rokoch už mzdy skutočne rastú rýchlejšie ako produktivita práce. Znamená to, že priestor na ich ďalšie zvyšovanie sa bude postupne vyčerpávať. Stále je však v porovnaní s inými krajinami značný – podiel odmien zamestnancov na HDP dosahuje len okolo 40 percent. Pre vyspelé krajiny je pritom bežný polovičný a vyšší podiel.
Nevyhnutnosťou pri hľadaní nových pracovných síl bude tiež zrejme zľavenie z požiadaviek na nových pracovníkov. Pritiahnuté za vlasy: od 24-ročnej čerstvej absolventky vysokej školy ťažko požadovať päťročnú prax a ovládanie troch svetových jazykov, ako to bolo ešte prednedávnom zvykom.
Podľa štúdie Inštitútu pre verejné otázky už podobný trend badať pri počítačových schopnostiach, keď už firmy menej vyžadujú ich expertnú a pokročilú úroveň. „Je to z toho dôvodu, že
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?