Výber rastie, ceny padajú

Domáca zábava a najmä tvorba a reprodukcia video obsahu za poslednú dekádu prechádzajú dramatickým vývojom. Jeho podstatou je čoraz lepšia kvalita obrazu. Zo štandardného rozlíšenia sa prešlo na HD a full HD, ktorému už rastie nástupca. Pri 4K, niekedy trochu zjednodušene označovanom aj ako ultra HD (UHD), má obrazovka štyrikrát viac obrazových bodov ako jej full HD sestra (technicky ide o mriežku 3 840 x 2 160 pixlov).

Na prvý pohľad sa môže zdať, že 4K televízor je niečo nevídané a pre bežného spotrebiteľa nedosiahnuteľné. V skutočnosti to platí oveľa menej ako pred rokom. Televízor s extra vysokým rozlíšením má v portfóliu už každá známa značka z TV brandže (aj niekoľko menej známych). Milovníkov ostrého obrazu poteší, že aj pri 4K sa uplatňuje pravidlo neúprosnej cenovej erózie. Hoci prvé 4K telky stáli viac ako dvadsaťtisíc eur. V druhej polovici tohto roka prišli na trh menšie (65- a 55-palcové) modely s tretinovou až štvrtinovou cenovkou.

Pokles má pokračovať. Štvorkové káčka sa cenovo priblížia vlajkovým full HD televízorom. Pomôže tomu silnejúca konkurencia a výrobcovia začínajú svoje produkty pozicionovať do strednej triedy.

Zabudnite na full HD. Zvykajte si na 4K

Článok vychádza v 56-stranovej prílohe Slovensko a svet 2014, ktorá je súčasťou koncoročného vydania týždenníka TREND 50-51/2013, dostupného na stánkoch, digitálnych kioskoch AppStore a Play Store (aplikácia TREND) a v našom e-shope.

Zatiaľ musí stačiť upscaling

O budúcnosti 4K rozhodnú podobné faktory ako pri 3D. Rozdiel je v tom, že pri 4K si človek nemusí nasadzovať okuliare a ani jeho oči si nemusia zvykať na neprirodzenú realitu – ide „len“ o klasický dvojrozmerný obraz, čoraz vernejší skutočnosti. Spoločné majú to, že aj rozmach 4K závisí najmä od dostatku adekvátneho obsahu, čo sa považuje za jednu z hlavných príčin neúspechu 3D.

Prvé filmy distribuované rovno v ultravysokom rozlíšení sa majú objaviť v priebehu budúceho roka. Hoci len ojedinele. Primárnym spôsobom tvorby obsahu v špičkovej obrazovej kvalite bude softvérové prepočítavanie full HD (takzvané upscalovanie). Filmová spoločnosť Sony Pictures má už teraz v ponuke desiatku takto upravených titulov na Blu-ray diskoch, v nasledujúcom roku k nim pribudnú tucty ďalších.

Technicky nie je problém do 4K previesť väčšinu celovečerných snímok. No štúdiá čakajú na masový nástup televízorov s ultravysokým rozlíšením. Je to ako o povestnej sliepke a vajci. Potravou pre nové televízory môžu byť tiež nové počítačové hry. Herné konzoly PlayStation 4 a Xbox One, ktoré Sony a Microsoft uviedli tento rok, už 4K podporujú.

Pokiaľ ide o klasické televízne vysielanie, Česká televízia aj slovenská RTVS na budúci rok plánujú prvé 4K testy. Vo väčšom rozsahu sa vysielanie v ultravysokom rozlíšení očakáva až pri letnej olympiáde v brazílskom Riu v roku 2016.

Jablko nahryzne telky

Do televízorových vôd môže na budúci rok pribudnúť ďalšia ryba. Vstup do tohto segmentu spotrebnej elektroniky už dávnejšie plánuje Apple. Jeho iTV by zapadala do stratégie pokrývania multimediálnych požiadaviek domácností a prepojenia ostatných zariadení (smartfónov, tabletov...), ako aj služieb na predaj obsahu, ako je iTunes. Po tom, ako Samsung tento rok jablku vyfúkol prvenstvo v pretekoch o smart hodinky, môže byť v určitom zmysel revolučný televízor jednou z priorít tímu CEO Applu Tima Cooka. Ako bude iTV vyzerať po technickej stránke, zatiaľ ťažko povedať. Môže to byť LCD so 4K rozlíšení, ale aj Oled s full HD.