Nevedia po anglicky. Táto veta sa opakovane objavuje pri diskusiách s firmami o mladých uchádzačoch o zamestnanie. Neplatí to úplne všeobecne – menšia časť mladých ľudí má skutočne dobrú angličtinu, často vďaka životu za hranicami či súkromným hodinám s lektorom. Pohovor má navyše ešte jedno špecifikum: treba na ňom hovoriť po anglicky. A na to chýba veľa ľuďom s inak pasívne dobrou angličtinou odvaha a sebaistota.
Nemali sa ju kde naučiť, ich učitelia podobnú sebaistotu nemali takisto. Podľa najčerstvejších údajov sa situácia postupne mení a plynulosť v angličtine rastie. Stále však je prekvapivo nízka v krajine, kde sa cudzí jazyk učí často už od škôlky a od tretej triedy je povinný s troma hodinami týždenne. Keď teda prichádza na pohovor čerstvý absolvent, má za sebou aj desať rokov angličtiny a rádovo stovky vyučovacích hodín. A rozprávať často nevie.
V dávnejšom Eurobarometri k svetovému dňu jazykov sa k plynulej angličtine priznalo len 12,7 percenta Slovákov. Neplatí pritom, že by percento sťahovala iba staršia generácia: aj medzi ľuďmi v kategórii 15 – 34 rokov je táto znalosť štvrtinová oproti 32-percentnej poľskej a rumunskej či takmer polovičnej slovinskej. Najväčší vplyv na nízke hodnotenie majú ľudia nad 55 rokov, medzi nimi plynulo hovoria po anglicky len zhruba tri percentá.
Spolu s Čechmi, ďaleko za Poľskom
Spoločnosť Education First robí každoročne od roku 2011 hodnotenia plynulosti angličtiny cez online testovanie. Slovenské umiestnenie v ňom nie je v rámci Európy zlé, krajina sa drží na začiatku druhej dvadsiatky v širšej skupine s Maďarskom, Českom, Bulharskom či Gréckom. Zároveň sme však ďaleko za jedenástym Poľskom, ktoré vykazuje úroveň podobnú Nemecku či Rakúsku. A jednotkou je Holandsko nasledované troma škandinávskymi krajinami. V nich sa anglické filmy nedabujú a niekedy ani netitulkujú, pretože znalosť angličtiny je natoľko rozšírená.
Angličtina je pritom prvý jazyk, ktorý zamestnávatelia požadujú. Ako vysvetľuje Nikola Richterová z portálu Profesia.sk, podiel firiem, ktoré vyžadujú angličtinu, síce v poslednom čase klesá. Aktuálne dosahuje zhruba 38 percent, pričom pred pár rokmi to bola vyše polovica.
„Absolútne číslo ponúk
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?