Už 22 hodín, koľko mala trvať cesta z Bratislavy do Salt Lake City, čo je najbližšie položené medzinárodné letisko k tomuto národného parku, kam sa lieta aj z Európy, sa mi zdalo na hrane. A to je to z Salt Lake City do Yellowstone ešte ďalších cca šesť hodín autom. Alebo hodinu letecky, ak náhodou lety z Európy nadväzujú na lety zo Salt Lake City do Jackson Hole, čo je brána do národných parkov Grand Teton a Yellowstone. Ale že budeme cestovať na americký stredozápad nakoniec nie 22, ale 48 hodín, by mi nenapadlo ani v najčernejšom sne...

Letecká spoločnosť totiž pokazila, čo sa dalo. Najprv, po 1,5-hodinovom naťahovaní času, nám zrušili let z Amsterdamu do Seattlu, odkiaľ sme ešte mali letieť do Salt Lake City. Takže sme nocovali namiesto v Salt Lake City v Amsterdame a do Salt Lake City sme po ďalších peripetiách prileteli oproti plánu o 26 hodín neskôr.

Yellowstone: Čo čakať od krajiny dymiacej zeme, kde by naši lesníci iba žasli

Jazero Jackson Lake v národnom parku Grand Teton Zdroj: Jarmila Horváthová

Naozajstná príroda

Zrejme aj odľahlosť od hlavných trás z Európy je dôvodom, prečo obidva národné parky, ktoré spolu susedia, Európania navštevujú pomerne málo. Za osem dní, čo sme tu strávili, som počula dvakrát nemčinu a to bolo všetko. Len americkí návštevníci a pri gejzíroch v Yellowstone Číňania. Tých bolo pri každej atrakcii vždy niekoľko autobusov.

Yellowstone: Čo čakať od krajiny dymiacej zeme, kde by naši lesníci iba žasli

Jeden z vodopádov v Grand Teton Zdroj: Jarmila Horváthová

Aký veľký rozdiel oproti parkom na juhozápade, ako sú Grand Canyon a spol., kde zase nebolo takmer počuť angličtinu. Do nich sa však dá dostať ľahko. Hoci individuálne, ale v programe ich má aj takmer každá cestovka, ktorá robí poznávacie pobyty do zámoria. Jednoducho, cesta do Yellowstone je komplikovanejšia, ako už vzácne veci bývajú, a treba ju pretrpieť. No milovník prírody v každej jej podobe – či už ide o scenérie, flóru, faunu, geológiu, je potom mnohonásobne odmenený.

Yellowstone, ktorého väčšina sa nachádza v štáte Wyoming, je najstarším americkým (aj svetovým, založili ho v roku 1872) národným parkom a po Death Valley druhým najväčším v USA. S rozlohou 900-tisíc hektárov je najväčšou nedotknutou divočinou v pevninských Spojených štátoch.

Yellowstone: Čo čakať od krajiny dymiacej zeme, kde by naši lesníci iba žasli

Farebné horúce jazierko v Yellowstone Zdroj: Jarmila Horváthová

Najlepší čas na návštevu

Až 85 percent návštevníkov chodí do Yellowstone v lete – od polovice júna do konca septembra. Keďže priemerná nadmorská výška parku je 2 400 metrov, leto je tu pomerne krátke a vtedy je tu najprijateľnejšie a najteplejšie počasie. Sú pootvárané všetky kempy, cesty aj návštevnícke centrá. Park je však otvorený celoročne a v Amerike sú populárne aj jeho zimné návštevy. No vtedy je otvorené len jedno návštevnícke centrum – pri Mammoth Hot Springs a cesty otvárajú a zatvárajú podľa momentálnej snehovej a poveternostnej situácie. Najmenej návštevníkov sem chodí na jar, teda do júna.

Nedotknutou tu naozaj znamená nedotknutou. Naši lesníci a ochrana prírody by asi žasli, ako 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa