Poľské akcie hlásia návrat stratených pozícií. Od februárového a súčasne aj šesťročného minima sa dokázali vztýčiť v priemere už o dve tretiny na deväťmesačné maximum. Index WIG 20 už od začiatku roka zarába vyše 15 percent. Podľa vzoru svojich západoeurópskych kolegov navyše dokázal prekonať aj psychologickú bariéru dvetisíc bodov. Zlepšené správy spoza západných hraníc, najmä z Nemecka, investorom vlievajú nádej, že poľská ekonomika, ktorá zatiaľ ako jedna z mála odoláva recesii, zvýši tempo rastu HDP v nasledujúcich rokoch. V minulom sa posilnila o päť percent, v tomto bude oscilovať okolo nuly a na rastovú krivku by mala ísť jednoznačne podľa väčšiny analytikov už od budúceho roka. Inflácia nestraší a poľská mena sa tiež rýchlo zotavuje. V súčasnosti k euru hlási polročné maximum a podľa analytikov BNP Paribas ak prekoná kľúčovú hranicu 4,2, posilní sa do konca roka ešte o päť percent. Nezamestnanosť už nerastie a pohybuje sa tesne pod 11 percentami. Deravý je však štátny rozpočet, ktorého deficit 16,7 miliardy zlotých už skoro naplnil celoročnú prognózu a hrozí, že za celý rok dosiahne šesť percent ročného HDP.
Budúci rok by mala pomôcť privatizácia, kde vláda predajom podnikových aktív plánuje získať 8,3 miliardy USD. Len strategický 41-percentný balík akcií mediara KGHM Polska Miedz by vláde priniesol pri súčasnom kurze 6,6 miliardy USD. Varšavský parket ožíva s vidinou slabnúcej recesie na západných trhoch, kde sú hlavní obchodní partneri.
No analytici ING poľským akciám predpovedajú až tretinové oslabenie v nasledujúcich mesiacoch. Poľské akcie sa v súčasnosti už obchodujú podľa ukazovateľa P/E za viac ako 30-násobok súčasných ziskov firiem a sú v regióne strednej Európy najdrahšie.(jku)
Rozhovor
Sumár týždňa: Automobilový sektor ťahá ekonomiku, ale dlhodobá perspektíva nie je pozitívna
Česi majú akciovú burzu, Slovensko nie. Aj preto Slováci investujú takmer len do nehnuteľností