Tridsať rokov skúseností sa podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Miroslava Cina odráža v kvalite, ktorou stavebné materiály disponujú.

Štyri roky ste úzko spätý so spoločnosťou, ktorá vyrába pálené tehly a škridly. Firma má za sebou 30-ročnú históriu. Aká to bola cesta? Ťažká alebo úspešná bez vážnych kríz?

Tehla za posledných 30 rokov prešla inováciami a naďalej konkuruje novším materiálom. V roku 1993 to bola revolučná zmena - tehly s bočným systémom zvislého spoja na pero a drážku, v roku 2003 zase ovládli trh brúsené tehly. Významným míľnikom bolo aj zavedenie murovacej peny Dryfix v roku 2009, ktoré výrazne uľahčí a urýchli proces murovania.

V roku 2005 spoločnosť kúpila tehelne v Ružomberku a v Martine, ale kríza v roku 2009 zasiahla aj stavebníctvo a my sme museli pristúpiť k zatvoreniu závodov. Nasledovala optimalizácia štruktúr skupiny Wienerberger na Slovensku. Najprv to bola integrácia značky Tondach. Aktuálne prebieha integračný proces značky Semmelrock do nášho portfólia.

Zisky spoločnosti sa podľa finstatu pohybujú od roku 2018 na úrovni približne dvoch miliónov eur. Predchádzajúce roky, od roku 2009 do roku 2016 ste vykazovali straty. Ako hodnotíte tieto výsledky, čo spôsobilo tieto ekonomické výkyvy?

Kríza v roku 2009 výrazne ovplyvnila aj naše podnikanie, postupne sme zatvárali fabriky, vrátane závodu na výrobu keramickej krytiny v Nitrianskom Pravne. Znížený dopyt, kríza a reštrukturalizačné opatrenia sa odzrkadlili na výsledkoch až do roku 2016. Naša výroba je závislá na objeme, kde pokles spôsobuje výrazne navýšenie nákladov na výrobnú jednotku a spolu s neprimeranou cenotvorbou na predaji dokážu posunúť výsledok firmy do straty.

Expandujete aj do zahraničia? Do ktorých krajín produkty vyvážate, resp. z ktorých krajín materiály dovážate? Ako je to aktuálne s dodávkou materiálov – je situácia v iných krajinách podobná ako u nás?

Wienerberger pôsobí v 28 krajinách sveta. Na Slovensku sa tehla vyrába v našich závodoch v Boleráze a Zlatých Moravciach a len niektoré typy produktov dovážame z iných závodov. Škridly dovážame predovšetkým z Českej republiky, Maďarska, Rakúska alebo Slovinska. Betónové dlažby sa vyrábajú v Seredi, časť produkcie sa vyváža aj do iných krajín. Aktuálne nás limitujú výrobné kapacity, keďže dopyt stále výrazne prevyšuje naše výrobné možnosti. Tak ako ostatní hráči na trhu, aj my zápasíme so zvýšenými výrobnými nákladmi.

Dnes je situácia v segmente stavebníctva veľmi turbulentná, surovín na výrobu stavebných materiálov je nedostatok, dopyt po nich je výrazný a ceny stúpajú rýchlym tempom. Ako Vás ovplyvňuje aktuálna situácia? Čo ju podľa Vás spôsobuje?

Aktuálna situácia na trhu je stále nepredvídateľná a nestabilná, v dôsledku pretrvávajúceho vojnového konfliktu na Ukrajine či následkov z pandémie. Hoci nás pandémia poznačila najprv poklesom predaja či stratou zákaziek, v súčasnosti dopyt po stavebných materiáloch prevyšuje ponuku.

Výrobcovia nestíhajú vyrábať, problémom je najmä nedostatok vstupných surovín, ich vyššie ceny, vyššie ceny energií, dopravy. Preto sme boli koncom 2021 aj my nútení zvýšiť cenníkové ceny našich produktov o viac ako desať percent.

Kedy a vôbec, zastaví sa tento trend, ktorý je nastavený v segmente stavebníctva?

Prieskumy naznačujú, že viac ako polovica firiem koncom roka očakáva spomalenie dynamiky trhu a výrazný pokles záujmu o stavebné materiály. My to zatiaľ v číslach nevidíme, počet prijatých objednávok nám stále rastie.

Čo pre Vás znamená dnešná situácia? Aké je riešenie dnešnej situácie?

Na jednej strane nás teší zvýšený dopyt a skutočnosť, že vypredávame celú výrobnú kapacitu. Na druhej strane pociťujeme veľkú nervozitu, či už interne alebo zo strany obchodných partnerov a zákazníkov kvôli dlhým dodacím lehotám. Skúmame všetky príležitosti na optimalizáciu výrobných procesov, zúženie výrobného portfólia a efektivity práce s objektami, aby sme mohli uspokojiť čo najviac našich zákazníkov.

Firma má v portfóliu všetko, čo je potrebné na zostavenie hrubej stavby od základov až po strechu. Nosným sortimentom je v súčasnosti systém tehliarskych prvkov s názvom Porotherm. V čom vidíte výhody Vašich produktov oproti konkurenčným?

Azda najväčšou prednosťou tehly v porovnaní s ostatnými murovacími materiálmi je optimálna a vyvážená kombinácia jednotlivých stavebno-fyzikálnych parametrov, čo z nej robí všestranne použiteľný materiál. Tehla má výborné tepelnoizolačné, akustické či akumulačné vlastnosti. Je to veľmi pevný materiál s dobrou požiarnou odolnosťou a rokmi overenou životnosťou. Našou konkurenčnou výhodou je najmä komplexnosť ponuky.

Súčasťou vášho portfólia však nie sú len tehly. Čo všetko svojím zákazníkom ponúkate?

Wienerberger vyrába všetko potrebné na postavenie hrubej stavby od základov až po strop: od tehál cez obkladové tehly na fasádu a strešnú krytinu Tondach až po betónovú dlažbu Semmelrock. Zákazníkom ponúkame rozsiahlu technickú podporu pri plánovaní, projektovaní i realizácii. Architektom a projektantom zas uľahčí a urýchli implementáciu produktov spoločnosti Wienerberger do ich projektov BIM Wienerberger Plugin.

Trendom je stavať ekologické, udržateľné stavby, ide Vaša spoločnosť v tejto oblasti s dobou? Ako firma prispieva k udržateľnému bývaniu?

Tehla je prirodzenou voľbou každého, kto má záujem o udržateľnú stavbu. Popri téme health & safety je udržateľnosť kľúčovou oblasťou, ktorej sa intenzívne venujeme a chceme ísť príkladom. Podarilo sa nám o pätinu zredukovať spotrebu energie vo výrobe a do roku 2023 máme záväzok znížiť produkciu CO2 o 17,5 percenta oproti roku 2020. Dôraz kladieme aj na zodpovednú ťažbu hliny a šetrné využívanie zdrojov pri výrobe tehál. Taktiež dôležité sú investície do obnoviteľných zdrojov - pripravujeme investície do fotovoltických panelov, ktoré budú inštalované v našich výrobných závodoch.

Akým spôsobom sa vyvíjajú produkty, aby spĺňali moderné štandardy? Do ktorých inovácií, technológií ste investovali?

Vývoj produktu je časovo veľmi náročný proces a vyžaduje si nielen dobrý nápad, ale aj veľa testovania. Pracujeme na lokálnych vylepšeniach, ale máme aj medzinárodné tímy odborníkov, ktoré sa venujú dlhodobejším projektom, či už sa bavíme o robotizácii výstavby alebo príprave na uhlíkovú neutralitu v 2050.

Investície na Slovensku putujú hlavne do modernizácie závodov a zlepšovania vlastností tehly. Poslednou väčšou novinkou boli napríklad tehly Porotherm T Profi plnené minerálnou vlnou a Porotherm EKO+, obe sú vhodné pre stavbu domov bez zateplenia. Rád by som zdôraznil, že jednovrstvové murivo dosahuje aj bez zateplenia nadštandardné tepelnoizolačné parametre a možno ho použiť aj na výstavbu budov s takmer nulovou potrebou energie.

Kam sa chce spoločnosť posunúť v najbližších rokoch? Pracujete na nových produktoch, ekologickejších, udržateľnejších, ktoré prinesú ľuďom zdravší spôsob bývania?

Stavby z tehál už teraz v plnej miere spĺňajú požiadavky na trvalo udržateľnú výstavbu. Veď tehly sa vyrábajú z prírodných surovín, všetky svoje vlastnosti nadobúdajú vo výrobe bez akýchkoľvek chemických aditív. V prípade správneho použitia vznikajú stavby s veľmi dlhou životnosťou minimálne 100 rokov. A samozrejme, tehly sú plne recyklovateľné.

U nás vo Wienerbergeri sa z udržateľných tém najviac venujeme týmto trom oblastiam: dekarbonizácii, biodiverzite a cirklularite. Vnímame, že stavebníctvo by malo napredovať v digitalizácii, preto pracujeme na viacerých digitálnych projektoch v oblastiach BIM, DigiStockyard (zdigitalizovanie našich skladov) a tiež aplikácií pre našich klientov.

Miroslav Cino, generálny riaditeľ spoločnosti Wienerberger
Do spoločnosti nastupoval v roku 2018 na pozíciu finančného riaditeľa, od apríla 2019 zastáva pozíciu generálneho riaditeľa. Pred nástupom do firmy Wienerberger pôsobil v oblasti financií, najprv v audítorstve a následne v automobilovom priemysle. Kým automobilový priemysel sa na Slovensku sústreďuje výlučne na výrobu, v spoločnosti Wienerberger je dôležitý aj obchod. Predaj bol pre neho nová skúsenosť, no kľúčové pri nástupe bolo, že spoločnosť má na Slovensku i samotnú výrobu.

Ďalšie dôležité správy