Známy komiks Dilbert sa vysmieva neduhom veľkých korporácií, ako je aj Siemens – alibizmu či nepochopeniu medzi manažérmi a zamestnancami. Ako sa vy osobne snažíte ostať v kontakte s ľuďmi?
Interakcia so zamestnancami je vždy veľmi dôležitá a osobne si myslím, že ju nikdy úplne nenahradia roboty, automatizácia a digitalizácia. Snažím sa stretávať s kolegami vždy, keď je to možné. Keď mám chuť na kávu, idem do kaviarne pre zamestnancov a kúpim si ju sama. Prečo by to mal robiť asistent, prečo by som mala ostať zavretá v kancelárii? Je to dobrá príležitosť stretnúť sa a podiskutovať s kolegami. Nikdy však nebudem schopná stretnúť sa s každým zamestnancom osobne, v tom nám pomáhajú nástroje digitálnej komunikácie. Mávame napríklad pravidelné stretnutie, ktoré nazývame HR Café, kde sa bavíme o tom, na čom pracujeme, a novinkách z pobočky, kde pôsobíme.
Reputácia Siemensu v minulosti utrpela korupčnými škandálmi. Ktoré interné opatrenia sa ukázali ako najúspešnejšie, pokiaľ ide o prevenciu korupcie do budúcnosti?
Spoločnosť prešla veľmi zložitým obdobím. Uznali sme, čo sa stalo, prijali opatrenia, aby sa to neopakovalo, a stále na nich pracujeme. Každý pracovník Siemensu vie presne, aké máme normy a pravidlá, čo je a čo nie je povolené a aké sú dôsledky porušenia pravidiel. V tomto máme politiku nulovej tolerancie. Zaviedli sme procesy, napríklad whistleblowing, keď ľudia môžu anonymne hlásiť, ak boli svedkami nekalého konania. Máme komisie, ktoré posudzujú zlyhania zamestnancov a rozhodujú o nich, osobne predsedám disciplinárnej komisii pre etiku. Máme interné vyšetrovacie tímy, ktoré komisia vypočuje a na základe zistení rozhodne o dôsledkoch. Vyskytujú sa naďalej zlyhania? Áno, samozrejme. Ak by žiadne pochybenia neboli, bol by to dôkaz, že opatrenia nefungujú, pretože 380-tisíc zamestnancov je vzorkou celej spoločnosti s jej pozitívnymi aj negatívnymi stránkami. Z celkového pohľadu je však dnes Siemens štandardom, pokiaľ ide o dodržiavanie pravidiel. V máji bol náš riaditeľ pre etiku, Chief Compliance Officer, pozvaný, aby vystúpil v Organizácii Spojených národov.
Pred pár rokmi ste na berlínskom podujatí TEDx rozprávali o tom, že kultúra vo firme by mala byť otvorenejšia, aby sa ľudia nehanbili prichádzať s vlastnými nápadmi a názormi. Zmenilo sa to?
V záujme posilnenia a rozvoja komunity v spoločnosti musíte povoliť otvorenú diskusiu pre všetkých zamestnancov v rámci celej hierarchie. Keď žijete podľa tohto princípu, keď ste vzorom, oslovíte aj svojich zamestnancov. Vaši zamestnanci musia veriť, že môžu otvorene hovoriť a priniesť do práce celé svoje ja. Bez ohľadu na kultúrne zázemie, etnickú príslušnosť, pôvod, sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu, prejav alebo charakteristiky. Čo je najdôležitejšie, musíte ísť príkladom.
Janina Kugel
Cítil som z toho prejavu, že máte osobný cieľ – nemecký, tradične silne hierarchický Siemens trochu posunúť k americkej, otvorenejšej forme manažmentu typu Google.
Siemens má vlastnú, veľmi silnú identitu. A nesúhlasím s rozlišovaním americké firmy – nemecké firmy. Musíte sa na to pozrieť zo širšej, globálnej perspektívy. Napokon, myslím si, každá spoločnosť sa musí prispôsobiť zmenám v spoločnosti. Typický hierarchický model sa stal zastaraným vo svete, ktorý je zosieťovaný a prepojený. Dnes musíme byť rýchli, inak neprežijeme globalizáciu. Ale zmena firemnej kultúry si vyžaduje čas. Každá kultúra má plusy, ktoré je potrebné zachovať, a iné, ktoré je potrebné rozvíjať. Hľadanie správnej rovnováhy je to, čo je potrebné.
Viete o tom, aký intenzívny tlak na rast platov je aktuálne na Slovensku?
Viem o tom. Ak sa pozrieme najmä na situáciu na západnom Slovensku, kde je takmer plná zamestnanosť, čísla hovoria za všetko. Bavila som sa o tom aj s kolegami z automobilového priemyslu a je zrejmé, že vojna o talenty je v plnom prúde. Na druhej strane, Slovensko aktuálne čelí aj otázke vzdelávania a rekvalifikácie zamestnancov.
Čo máte na mysli?
Spoločne s Volkswagenom sme spustili duálny vzdelávací program pre stredoškolákov. Technológie sa rozvíjajú veľmi rýchlo, ľudia sa musia rýchlo učiť nové zručnosti. No nie každý na svete dostal do vienka študovať na univerzite a získať akademický titul. Ako firme zabezpečíte dostatok kvalifikovaných pracovníkov, ktorí dokážu obsluhovať nové technológie? V Nemecku máme dlhodobú a úspešnú skúsenosť s duálnym vzdelávaním, ktoré ponúka technické znalosti aj praktické skúsenosti. Tento trend si všímam vo viacerých ďalších krajinách.
Janina Kugel (48)
Janina Kugel
je od februára 2015 riaditeľkou ľudských zdrojov a členkou predstavenstva korporácie Siemens AG. Je zodpovedná za ľudské zdroje vrátane diverzity a sociálnej inovácie, ochranu životného prostredia, manažment zdravia a bezpečnosť v korporácii. Kariéru rozbiehala v Accenture, od roku 2012 do roku 2013 riadila personálne oddelenie v spoločnosti Osram, pre Siemens pracovala na viacerých pozíciách v Nemecku, Taliansku a Číne. Vyštudovala ekonómiu na univerzite v Mainzi a Verone. Ovláda päť jazykov, okrem nemčiny a angličtiny ešte dánčinu, francúzštinu a taliančinu. Ako spíkerka obhajuje myšlienky rodovej rovnosti a bojuje proti diskriminácii menšín.