Hoci so slovenským cukrovarníctvom to ešte pred pol dekádou vyzeralo dosť zle, dnes tunajšie dva cukrovary pridávajú na výkone. A dokonca sa pred otvorením trhu Európskej únie s cukrom rozhodli masívnejšie investovať.
Obavy, že ich západoeurópski vlastníci postupne slovenské cukrovarníctvo opustia, sa nenapĺňajú.
Naopak, chystaná liberalizácia európskeho biznisu s cukrom, pri ktorej únia zruší dovozné i výrobné kvóty, ktoré jej cukrovary chránili pred importmi cukru z tretieho sveta, no aj obmedzovali v možnom raste, dáva slovenskému cukru krídla.
Dve injekcie
Agrana, ktorá vlastní fabriku Slovenských cukrovarov, predložila slovenským úradom životného prostredia projekt rozšírenia ročnej spracovateľskej kapacity seredského cukrovaru z terajších 550-tisíc na 750-tisíc ton repy. Rakúšania v tomto meste zachovajú historický ráz cukrovaru, ktorý sa navyše nachádza vnútri mestského parku. "Celý program modernizácie a rozšírenia výroby je rozvrhnutý do roku 2018. Už v predstihu reagujeme na blížiacu sa liberalizáciu. Musíme sa pripraviť na ostrejšiu konkurenciu cukru z Brazílie či juhovýchodnej Ázie. Prežijú len tí najefektívnejší", hovorí prokurista firmy Dušan Janíček.
Výšku investície Rakúšania nezverejnili, podľa odhadov TRENDU ich to bude stáť zhruba dvanásť až trinásť miliónov eur. Potom bude vedieť cukrovar denne spracovať až šesťtisíc ton repy. Skoro o tretinu viac ako teraz.
Nemecký Nordzucker vo svojej spoločnosti Považský cukor v Trenčianskej Teplej už takúto kapacitu má. "Výrobu rozširovať nemusíme. Pätnásť miliónov eur chceme vložiť do nového servisného centra na zlepšenie balenia a skladovania cukru. História Považského cukru sa neskončí pri ďalších zmenách, ktoré nás na trhu čakajú", upokojuje jeho predseda predstavenstva Michal Abelovič.
Nordzucker sa na Slovensku ukotvuje aj tým, že z Považského cukru vlani urobil obchodnú centrálu pre strednú a juhovýchodnú Európu. Do minulého roka predával cukor z ďalších západoeurópskych sestier skupiny do Česka, Rakúska a Slovinska. Od vlaňajška sa toto teritórium rozšírilo o Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Grécko a Cyprus.
Radosť z toho má aj slovenská štátna pokladnica, lebo Nordzucker tu zdaňuje zisky z celej oblasti. V minulom roku sa pre tento krok celkové tržby Považského cukru viac ako zdvojnásobili na vyše dvesto miliónov eur. Kam sa pohol jeho vlaňajší čistý zisk, zatiaľ podnik nezverejnil, no už predvlani zarobil vyše dvanásť miliónov eur. Slušne zarába aj seredský podnik. Vlani i predvlani vždy po vyše desiatich miliónoch eur.
Ak pôjdu v budúcnosti oba tuzemské cukrovary s dobudovanými kapacitami na plný výkon, môžu ročne produkovať až vyše 200-tisíc ton cukru. Na porovnanie, v historicky najsilnejšom roku 2005 sa domáca výroba cukru vyšplhala na viac ako 260-tisíc ton. Ale už o dva-tri roky neskôr, keď sa rozhodovalo o budúcnosti slovenského cukru, klesla jeho ročne výroba k stovke tisíc ton.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?