Debata s učiteľom na dôchodku Burcuom, s ktorým sme boli kedysi ako vysokoškoláci na praxi v Anglicku, jeho dcérou Maro, úspešne podnikajúcou vo farmácii, a naturalizovaným Cyperčanom Davidom, pôvodom z USA, živiacim sa ako sprievodca turistov, sa mi do detailov opäť vybavila pred pár dňami. Od Burcua som totiž začiatkom júla dostala esemesku so slovami: „Prepáč, mýlil som sa. Na vine je môj nevyliečiteľný optimizmus.“

Krivdy z hlavy len tak nevymažeš

Počas tej večere pod hviezdami sme si vypočuli dva odlišné názory. David spomínal, že prvýkrát prišiel na Cyprus ako študent archeológie, narodený v New Yorku, do študentského tábora s túžbou podieľať sa na vykopávkach. Zostal a žije tu už takmer 20 rokov.

„Ver, nie je v tom nijaká miestna dievčina,“ bránil sa, keď som trochu vyrývala. „Jednoducho som sa zamiloval do krásy tohto ostrova, jeho klímy, jedla i ľudí. Našiel som tu všetko, čo pre dobrý život potrebujem. Rozdelenie už takmer ani nevnímam,“ tvrdil v onej debate. „Iba ak na priechode cez takzvanú zelenú zónu, kde musia turisti zvyčajne ukazovať pasy, hoci je ostrov členskou krajinou Európskej únie.“

Vždy si naň niekto robil chúťky. Cyprus prilákal nielen Afroditu

Zdroj: Cyperský turizmus

Maro sa do debaty takmer nezapájala a jedinou jej poznámkou bolo, že Cyprus je len jeden, je grécky a hotovo. „Mladí to neriešia tak dramaticky ako naši rodičia či prarodičia,“ dodala.

Burcu vníma rozdelenie celkom inak. Ako dôchodca sa stále podieľa na vypracúvaní rôznych projektov financovaných z európskych fondov, ktoré majú skvalitniť život na ostrove. Spomína výstavbu nábrežia pri prístave v Pafose, z ktorého je dnes obľúbená pešia zóna s rušnými reštauráciami, kaviarňami i obchodíkmi, úpravu hradu, kde už niekoľko rokov v septembri organizujú operný festival, či rôzne aktivity súvisiace s Európskym mestom kultúry. To však akoby mimochodom. S väčším zaujatím hovorí o tom, že v rámci svojich projektov často chodí z juhu na sever ostrova.

Vždy si naň niekto robil chúťky. Cyprus prilákal nielen Afroditu

Vidiecke domy sú obkolesené množstvom kvetov. Zdroj: Cyperský turizmus

„Pri týchto cestách nemôžem nenatrafiť na presídlencov a mnohých mám aj v rodine a medzi známymi.“ Má na mysli situáciu v roku 1974, keď turecké vojská pod zámienkou ochrany svojich súkmeňovcov pred útlakom Grékov obsadili severnú tretinu ostrova a vyhlásili Severocyperskú tureckú republiku.

Tú, mimochodom, okrem

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa