Začala sa v novembri minulého roku. Vtedy niekoľko tisíc ľudí vyšlo do ulíc, aby dali najavo, čo si myslia o schránkových firmách v zdravotníctve. Predseda vlády, ktorý dlhé roky vie, že za schránkovými firmami sa skrývajú ľudia, čo „nechcú byť videní za všelijakými kšeftami, tendrami a rôznými privatizáciami“, ale nič proti nim neurobil, zrazu dostal záchvat hyperaktivity. Z večera do rána pripravil a vo vláde presadil návrh novely, ktorú potom parlament schválil v skrátenom legislatívnom konaní. Čo je konanie, ktoré vládne strany využívajú aj vtedy, keď chcú zabrániť odbornej a meritórnej diskusii o navrhovanom zákone. Tak sa zrodil lex Fico – ako právny paškvil a marketingová fraška.
Vládni poslanci ho dvakrát prijali, hoci sami priznali, že novelu treba čo najskôr opraviť. Postupovali v duchu nezabudnuteľného odkazu bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorý svojho času vyhlásil: „Euroústava má nedostatky, treba ju však schváliť a potom novelizovať.“ Aj poslanci Smeru-SD v decembri 2014 odhlasovali uznesenie, že do konca marca je potrebné pripraviť nový návrh protischránkového zákona. Tejto úlohy sa ujal Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), ale ani on žáner neopustil.
Zdroj: Ilustrácia Danglár
<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>
Decembrové uznesenie parlamentu hovorí, že nový zákon má odstrániť schránkové firmy nielen z verejného obstarávania, ale aj „pri nakladaní so štátnymi aktívami, majetkom štátu a majetkom územnej samosprávy“. Návrh, ktorý minulý týždeň za ÚVO predložil podpredseda Andrej Holák, v rozpore s týmto uznesením chce odhaliť skutočných vlastníkov, teda konečných užívateľov výhod, len tých schránkových firiem, ktoré sa zapoja do verejného obstarávania. Všetky ostatné schránky necháva na pokoji. Zábavný je dôvod, akým to ÚVO obhajuje. Vraj keby sa usiloval o odhalenie konečných užívateľov výhod všetkých schránkových firiem, ktoré nakladajú s verejnými prostriedkami, tak by sa mohlo stať niečo, čomu sa chce ÚVO vyhnúť: museli by sme zákon možno v priebehu niekoľkých mesiacov zmeniť, lebo EÚ pripravuje novú smernicu a my ju aj tak budeme musieť implementovať...
Keď vládnej strane ide o marketing, tak zahlasuje za uznesenie, že už v marci treba pripraviť zmenu zákona, ktorý je účinný od prvého marca. Ale keď má zákon pripraviť niektorých „užívateľov“ o ich výhody, tak treba počkať, ako to bude riešiť únia. Žáner nepustí – nech Smer a jeho predseda robia proti schránkam čokoľvek, vždy je z toho fraška.
Autor pracuje v nadácii Zastaveme korupciu.