Podľa zákona nemožno výživové doplnky propagovať ako lieky a aj tak ich napríklad v niektorých e-shopoch prezentujú ako všeliek. Zákazník sa dočíta, že poskytujú „komplexnú ochranu pri nádorových ochoreniach“ alebo „môžu priaznivo vplývať“ na žalúdočné a črevné ťažkosti či na ochranu mozgových buniek. Práve slovíčko „môžu“ je pritom z celej reklamy to najpresnejšie.

Môžu a nemusia pomôcť

Niektoré doplnky výživy môžu byť v určitých situáciách pre človeka užitočné, no ako hovorí výživová poradkyňa spolupracujúca s Lovcami šarlatánov Judita Páleníková, ich účinky ľuďia neprávom preceňujú. „O reálnom liečebnom účinku sa dá hovoriť len v prípade, že človek trpí deficitom daného vitamínu alebo minerálnej látky, pričom sú pozorované jeho prvé prejavy,“ hovorí.

Ako príklad uvádza doplnenie železa pri sideropenickej anémii. Zároveň však upozorňuje, že aj v tomto prípade už väčšina lekárov siaha po vyšších, tzv. terapeutických dávkach danej látky. A tu potom nejde o doplnok výživy, ale o liek, často aj na predpis. Navyše, ako hovorí Miroslav Lednár z farmaceutickej spoločnosti Pfizer, len v extrémnych prípadoch dochádza k ochoreniu z nedostatku vitamínov a v našich európskych podmienkach by sa ani vyskytovať nemalo. „Chorobný rozvrat minerálneho metabolizmu je sprievodný jav iného závažného ochorenia a lieči sa v nemocnici, nie náhradou prostredníctvom výživových doplnkov,“ dodáva.

Nežiaduce účinky

Výživové doplnky sú určené najmä tým, ktorí živiny neprijímajú v strave. Alebo na ňu majú zvýšené nároky ako napríklad tehotné ženy na kyselinu listovú a železo. Vegáni by zasa mali dopĺňať vitamín B12, keďže v rastlinnej strave sa takmer vôbec nenachádza. Ľudia však zvyknú užívať výživové doplnky aj v rámci prevencie. Napríklad v zimných mesiacoch je veľmi populárny vitamín C. Často sa spomína jeho schopnosť prispievať k zlepšeniu imunity či jeho pozitívny účinok na srdcovo-cievne ochorenia aj na hojenie rán.

„Je však veľmi otázny efekt jeho zvýšeného príjmu a vzhľadom na fakt, že nadmerné dávky sa vylučujú nevyužité z tela von, by sme mohli hovoriť skôr o placebe,“ dodáva J. Páleníková.

Priveľa vitamínov môže zvýšiť riziko rakoviny
undefined

Napriek tomu treba povedať, že niektoré štúdie pozorovali pozitívny efekt vitamínu C na skrátenie trvania prechladnutia a jeho podporný význam sa predpokladá aj pri liečbe chrípky. To však platí pri rozumnej konzumácii. Neuvážené užívanie výživových doplnkov môže poškodiť zdravie človeka. Ako hovorí výživová poradkyňa, riziká plynú najmä z nadmerného užívania a zo vzniku tzv. hypervitaminóz. Tie sa môžu prejaviť rôzne, od podráždenosti cez tráviace ťažkosti až po toxický účinok na niektoré orgány a dokonca aj na plod.

Problémom môžu byť aj 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa