Expertný systém
Na vypracovanie odvolania k infožiadosti vyvinuli mladí aktivisti expertný systém. „Keď vám príde list alebo e-mail, náš softvér od vás formou niekoľkých otázok zistí, čo sa v ňom píše. Potom tieto vstupy spracuje a vygeneruje odvolanie. Jeho súčasťou sú aj právne citácie, aby ste lepšie vyargumentovali svoj prípad,“ hovorí Michal. S právnou stránkou im pomáhal expert na infozákon Peter Wilfling z neziskovky Via Iuris.
Analýzou verejného obstarávania sa vytvorí tlak, aby sa vládnych tendrov zúčastňovalo viac firiem
Výhodou tohto riešenia tiež je, že nemusíte sledovať, dokedy vám má tá-ktorá inštitúcia odpovedať. Systém automaticky sleduje zákonnú lehotu a používateľa upozorní na jej uplynutie. Cez Chcemvediet.sk bolo doteraz podaných vyše 1 700 žiadostí. Odpovede inštitúcií sa pritom budú v anonymizovanej forme zverejňovať v databáze webového portálu. Aj to môže prispieť k lepšej informovanosti občanov. „Prečo by si sa mal na niečo pýtať ty, ak som to už urobil ja a dostal som odpoveď,“ vysvetľuje Michal. Ako dodáva, plánujú preto zlepšiť vyhľadávanie cez kľúčové slová.
Web aktivistov môže byť z tohto pohľadu užitočný aj pre samotných úradníkov. Databáza žiadostí a rozhodnutí môže obmedziť duplicitné posielanie infožiadostí s rovnakým obsahom. A tak znížiť náklady a administratívnu záťaž inštitúcií.
Zlepšiť verejné tendre
Ďalší oriešok, do ktorého sa chcú aktivisti tento rok naplno pustiť, sú verejné obstarávania. Ich dlhodobý problém na Slovensku spočíva v tom, že do štátnych súťaží sa hlási málo uchádzačov. Výsledkom bývajú nákupy, ktoré sú aj niekoľkonásobne predražené v porovnaní s bežnou trhovou cenou.
Michal Malý Zdroj: Maňo Štrauch
Skupina okolo Michala Malého vyvinula špeciálny softvér, ktorý sťahuje informácie o tendroch z jednotlivých vládnych stránok a porovnáva texty zadaní s už realizovanými zákazkami v minulosti. „Našou ambíciou je využiť umelú inteligenciu na aktívne oslovenie tých, o ktorých si myslíme, že majú šancu v aktuálnych súťažiach vyhrať,“ tvrdí Michal. To znamená, že systém vyhodnotí zadanie obstarávania a nájde firmy, ktoré už niečo podobné robili a koľko stáli ich už ukončené projekty.
Zatiaľ je tento systém len v pilotnej verzii, ale v budúcnosti by aktivisti chceli firmy, ktoré sa už zúčastnili verejného obstarávania, upozorniť na zákazky, ktoré by sa ich mohli týkať. „Notifikácie by sme chceli spustiť, ak všetko pôjde podľa plánu, niekedy v lete,“ predpokladá Michal. Hlavná myšlienka je bojovať proti korupcii a neefektívnemu vynakladaniu verejných prostriedkov skôr, než k nim vôbec príde. Podľa Michala je to vždy lepšie, ako pátrať po tom, či sa tie tri firmy, ktoré sa na súťaži zúčastnili, náhodou nedohodli. To sa, samozrejme, môže stať aj pri desiatich firmách, ale je tam nižšia pravdepodobnosť: „Tým, že ich neformálne oslovíme, vyvinieme tlak, aby sa na tendroch zúčastňovalo viac firiem, prípadne budú mať firmy aspoň podnet dohliadnuť na to, či súťaž prebehla v poriadku.“
Na základe dát o verejných obstarávaniach plánujú aktivisti vyvíjať ďalšie smart funkcie. Chcú napríklad ľahko a rýchlo nájsť odpovede na otázku, či štátne zákazky vyhrala firma, ktorá je v strate alebo bola založená len pár dní predtým, či ktoré z tisícok zverejnených zmlúv sú naozaj zaujímavé.
Proti korupcii
Zdrojový kód portálu Chcemvediet.sk je voľne prístupný na webe GitHub. Podľa aktivistov môže vďaka tomu každý záujemca jednoducho pridať novú funkcionalitu bez toho, aby sa musel starať o dáta a server. Všetky weby, za ktorými skupina Chcem vedieť stojí, sú hobby projekty, ktorým sa venujú predovšetkým po večeroch.
Grand cieľom aktivistov je zmeniť spoločnosť, ktorá má veľký problém s korupciou. Posilnenie boja proti korupcii pritom Slovensku ešte vlani v máji odporúčala aj Európska komisia. Slovensko malo „zvýšiť konkurenciu a transparentnosť vo verejnom obstarávaní a posilniť boj proti korupcii dôraznejším presadzovaním platných právnych predpisov“. Veľký pokrok medzitým nenastal, podľa nedávneho hodnotenia komisie dokonca „nebol dosiahnutý žiaden pokrok“.
To si uvedomuje aj Michal. „Korupcia mi prekáža z morálneho i praktického hľadiska. Moje peniaze by mali ísť na rozumné veci, ale vynakladajú sa neefektívne a do vrecka iného človeka. Tieto projekty vytvárajú tlak na to, aby sa to nestávalo,“ vraví.
Mária má na korupciu podobný názor: „Ak moje dane skončia u niekoho, kto podvádza s DPH, a takéto podvody nie sú vyšetrené, tak budú chýbať inde.“ Ako príklad uvádza úlohu štátu pri poskytovaní služieb, ktoré by zmierňovali nerovnosť šancí. „Slovensko patrí ku krajinám s nízkou sociálnou mobilitou. Nemáme rovnaké šance. Kam sa dieťa narodí, má významný vplyv na to, čo dosiahne v živote,“ myslí si Mária.
Parneri projektu Použi Rozum