Európska centrálna banka (ECB) zvýšila úrokové sadzby, čo znamená, že sa mení situácia bánk, ale aj investorov. Finančníci upozorňovali na to, že celé roky skutočne konzervatívne investície investorom  nezarábali. Zvýšenie sadzieb bude znamenať, že aj investícia do štátnych dlhopisov doručí mierny výnos. V porovnaní s enormnou mierou inflácie je však tento výnos absolútne nedostatočný a investorom nič neprinesie. Preto je nepodstatný a v súčasnej situácii sa budú výnosy z dlhopisov síce zvyšovať, no naďalej zostanú nezaujímavé. 

Problém pre vlády

Výnos desaťročných slovenských dlhopisov sa napríklad ku koncu júla dostal na 1,78 percenta. Na porovnanie, výnosy desaťročných nemeckých cenných papierov dosahovali na konci júla na 0,82 percenta. Výnos slovenských cenných papierov bol viac ako dvojnásobný v porovnaní s dlhopismi, ktoré emitovalo Nemecko, ekonomický motor eurozóny. Keď sa však vezme do úvahy, že rast cien sa vyšplhal na 14 percent, nákup štátnych dlhopisov nie je nástroj, ktorý ochráni kúpnu silu investovaných peňazí. Rastúce výnosy dlhopisov však budú problémom pre štáty. ECB bola v minulosti hlavným investorom aj do slovenských štátnych dlhopisov. Vytvárala dopyt, ktorý umelo znižoval ich výnos, a tak sa stalo, že výnosy zo slovenských cenných papierov  boli záporné. Aj keď slovenská ekonomika na to nemala kondíciu, dostali sa na úroveň výnosu z nemeckého dlhopisu. Na konci roka 2020 sa výnos z desaťročného slovenského dlhopisu prepadol na mínus 0,52 percenta, v prípade Nemecka to bolo mínus 0,57 percenta. 

Nastavenie monetárnej politiky sa dostáva do stavu, ktorý sa v minulosti považoval za normálny. Bohužiaľ, zadlžené štáty skôr pocítia jeho negatíva ako konzervatívni investori pozitíva. ECB bude musieť robiť ťažké rozhodnutia. Bude prihliadať na zadlžené štáty, zároveň však bude cítiť tlak na to, aby bojovala s rastúcimi cenami. ECB bude lavírovať medzi dvoma problémami, ktoré si vyžadujú protichodné opatrenia. Preto je otázne, kam sa ECB so sadzbami dostane. Je pravdepodobné, že vzhľadom na veľké rozdiely medzi jednotlivými členmi eurozóny nebude zvyšovať sadzby tak prudko ako iné centrálne banky. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa