Šesťdesiate roky sa už nikdy nezopakujú. Časy veľkých bilbordov a televíznych klipov propagujúcich fajčenie ako spôsob užívania osobnej slobody sú nenávratne preč. Ešte pred polstoročím väčšina populácie, minimálne v Spojených štátoch amerických, aktívne fajčila. Prichádzajúce štúdie o škodlivosti fajčenia však obrátili trend spotreby cigariet. Kým v roku 1962 spotreboval priemerný dospelý Američan jedenásť cigariet denne, v roku 2015 to boli už iba tri cigarety. Trend poklesu fajčenia je konštantný a dlhodobý.
V Európskej únii však stále nie je taký rýchly, ako by si Európska komisia želala. V roku 2008 si stanovila cieľ – pokles podielu fajčiarov o desať percent. V skutočnosti sa však znížil iba o dve percentá. V Únii stále fajčí približne každý štvrtý človek. Brusel to chce radikálne zmeniť. Pokračovanie rovnakej politiky ako doteraz mu však úspech neprinesie.
Jeden z dôvodov, prečo ľudia stále fajčia, opísal Gregor Hens vo svojej knihe Nikotín. „Každá cigareta, ktorú som kedy vyfajčil, mala zmysel – bola signálom, liekom, stimulantom či sedatívom, komunikačným nástrojom či objektom meditácie,“ filozofuje G. Hens. Do protikladu stavia svet racionality a svet emócií, súvisiaci s prežívaním života. Snaha Bruselu donútiť ľudí nefajčiť bude pre mnohých ťažko prijateľná.
Európska komisia sa na fajčenie pozerá ako na štatistiku, ktorú chce zlepšiť. Boj s touto závislosťou sa stal jedným z hlavných pilierov nedávno predstaveného európskeho plánu na boj proti rakovine. Čísla sú skutočne alarmujúce. Kým európska populácia predstavuje desatinu svetovej populácie, jej podiel na prípadoch rakoviny je až štvrtinový.
Najrizikovejším faktorom pre vznik rakoviny je fajčenie. Po ňom nasleduje nadváha a obezita. Rebríček sa však výrazne otáča pri pohľade na celkovú úmrtnosť, kde je nedostatok pohybu a nadmerný prísun kalórií jednoznačne najväčším zabijakom Európanov, ktorý sa prejavuje vo vysokom výskyte kardiovaskulárnych chorôb, ale aj samotnej rakoviny.
Brusel vidí riešenie v zdaňovaní
Boj s nadváhou je však značne komplikovaný, a preto sa Európska komisia zamerala primárne na zdanlivo jednoduchšie ciele – zníženie odvrátiteľných úmrtí súvisiacich s fajčením a požívaním alkoholických nápojov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?