Dnes už má medzi futbalovou generalitou jednohlasnú dôveru. A nielen pre úspešný postup na blížiace sa majstrovstvá Európy vo Francúzsku. Pre futbal získava násobne viac peňazí od súkromných sponzorov i štátu, rozšíril v ňom aj prácu s mládežou a zverejňuje viac informácií o jeho zákulisí.
Futbal sa však nevyhýba ani kauzám so štedrým dotovaním štadiónov, ktorých vrcholom je nový športový stánok v Bratislave. K tomuto projektu však politici i mecenáš bratislavského futbalu Ivan Kmotrík zväz nikdy nepripustili. Za racionálnosťou výstavby všetkých ostatných si šéf futbalu stojí. A popri ďalšom vylepšovaní futbalu chce znova zdynamizovať aj svoj biznis.
Ako pomohol slovenskému futbalu postup na majstrovstvá Európy vo Francúzsku?
S partnermi z európskeho futbalu sa v posledných rokoch vidíme častejšie ako donedávna. A cítime od nich rešpekt, lebo na šampionát sa neprebojovali aj krajiny ako Holandsko, Srbsko či Dánsko.
Ozvali sa po úspechu aj nejakí noví sponzori, ktorí doteraz vo futbale neboli?
S týmto som sa nikdy nestretol počas dvadsiatich rokov, čo som vo futbale. Sponzori sa sami nehlásia. Vždy ich musíme oslovovať sami. Ale dokážeme predlžovať partnerstvá s firmami, ktoré sme získali už predtým. Aj keď od nich pri predlžovaní opcií chceme viac peňazí.
Zdroj: Maňo Štrauch
Koncom vlaňajška podpísal SFZ dohodu o spolupráci s futbalovým zväzom Spojených arabských emirátov. Všimli si šejkovia práve náš postup?
Emiráty iste vnímali aj náš postup, ale na dohode sme pracovali už dlhšie. Videli sme, že kluby z emirátov chodia cez leto na sústredenia do západnej Európy. Chceli sme im ponúknuť aj naše dobre vybavené futbalové areály v Senci a Poprade. Spolupráca sa bude týkať aj vzdelávania trénerov a rozhodcov i rozvoja mládežníckeho futbalu. Rozhodcovia z emirátov už pískali a aj ďalej budú pískať zápasy v našich nižších ligách. Naši hráči budú počas zimy tiež chodiť na sústredenia do emirátov a prinesie nám to aj zaujímavé peniaze. Ešte tento či na budúci rok by sme chceli podobné partnerstvo dohodnúť aj s nejakou africkou krajinou.
Bude slovenský futbal vedieť tento druhý postup na vrcholné podujatie zhodnotiť lepšie ako ten prvý na juhoafrický svetový šampionát spred šiestich rokov?
Rozhodne. Tento postup marketingovo zhodnotíme výrazne lepšie. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale keď som prišiel na zväz tesne po juhoafrických majstrovstvách, tak sme s marketingom začínali takmer od nuly. A nielen s ním. Zväz som prevzal vo finančnej strate a s nedostatkom ľudí. Nemal vtedy ani hovorcu či ľudí na komunikáciu. Takisto tu neboli ľudia na legislatívno-právne veci. Takéto slabé zázemie mali vtedy v Európe okrem nás len ďalšie dva národné zväzy. Teraz už máme vybudovanú komunikáciu a francúzsky šampionát zhodnotíme oveľa lepšie.
Po majstrovstvách sveta v Južnej Afrike najviac zarezonovala kritika, že až tri štvrtiny odmien za ne išli hráčom a realizačnému tímu reprezentácie. A na mládež a rozvoj sa veľmi nemyslelo. Ako je to ošetrené teraz?
Rozdelenie odmien riešime vždy ešte pred začiatkom kvalifikácie. Mať dohodnuté jasné pravidlá hneď na štarte je nesmierne dôležité. Nebolo síce najjednoduchšie prísť s návrhom, ktorý bol pre hráčov i ľudí okolo nich horší ako ten juhoafrický. Ale ukázali sa ako vyspelí ľudia, ktorí chápu, že významná časť vybojovaných peňazí musí zostať aj pre rozvoj domáceho futbalu. Hráčom a realizačnému tímu teraz pripadne tretina odmien, tretinu spotrebuje chod reprezentácie a tretina ide na rozvoj.
Spoliehate sa pri zaisťovaní bezpečnosti slovenských futbalistov iba na francúzskych organizátorov alebo budú mať aj vlastných bezpečnostných expertov?
Spoliehame sa na Francúzov, lebo nielen na štadiónoch, ale aj v našej základni v mestečku Vichy budú na nás tamojší policajti dohliadať 24 hodín denne. Ale budú tam s nami aj ľudia z našej bezpečnostnej služby. Berieme si ich tam oproti iným bežným výjazdom v dvojnásobnej sile.
Ján Kováčik s Pavlom Rusko ešte ako spoluvlastníci Markízy. Zdroj: TASR/Vladimír Benko
Na koľko vyjde pobyt reprezentácie vo Francúzsku?
Celkovo na 900-tisíc eur.
Ako ste spokojný so zverejnenou zostavou do Francúzska? Nechýba vám tam niekto?
Nechýba. Vedeniu zväzu navrhujem vždy iba trénera a keď uspeje, tak voľba hráčov je už iba v jeho kompetencii. K nominácii nemám čo hovoriť.
Ako sa zmenili finančné zdroje SFZ, odkedy ste prezidentom?
V roku 2010, keď som nastúpil, mal zväz rozpočet osem miliónov eur. Odvtedy rastieme čoraz dynamickejšie. Tento rok už máme rozpočet 25 miliónov eur. Príjmy nám rastú, lebo získavame viac peňazí od sponzorov i štátu. Tento rok už štát poskytol na reprezentáciu i útvary talentovanej mládeže 5,4 milióna eur. Čoraz väčšie zdroje máme aj z UEFA a FIFA. Za marketingové a vysielacie práva na reprezentačné tímy od nich dostávame ročne dva a pol milióna eur. Viac peňazí nám pomáha zdvíhať samotný futbal. V roku 2010, keď som nastúpil na čelo zväzu, odohrali všetky naše reprezentácie od kategórie pätnásťročných 80 zápasov. Vlani už 130. V podstate každý tretí deň hrala nejaká naša reprezentácia zápas. To sú veci, ktoré si cením najviac. Každú vekovú kategóriu pritom finančne vyhodnocujeme osobitne. Potrebujeme presne vedieť, koľko nás čo stojí a aký je v tej-ktorej kategórii marketingový potenciál.
Ako chcete ďalej zvyšovať rozpočet zväzu?
Chcel by som ho posunúť na 35 miliónov eur. Mienime ďalej zvyšovať peniaze od sponzorov, ale mali by rásť aj zdroje od štátu.
Keď ste nastúpili do čela SFZ, upozorňovali ste, že niektoré jeho finančné vzťahy nie sú výhodné. Zrušili ste napríklad zmluvu o marketingovom zastupovaní s nemeckou UFA Sports. Neunikajú už dnes zo zväzu žiadne zbytočné vysoké platby?
Nie. Všetky nevýhodné zmluvy s externým prostredím sme ukončili. Na marketing máme stopercentnú dcéru SFZ Marketing a tá kryje všetko, čo v minulosti externí partneri.
Nový zákon o športe zvyšuje štátne dotácie do športu a sponzorom umožňuje, aby si podporou športu znižovali dane. Ale športové zväzy i kluby už musia o svojich financiách viac informovať aj verejnosť. Čo to znamená pre futbal, bude vedieť byť priezračne transparentný?
Na futbalom zväze informujeme o všetkom už päť rokov. Na našom webe je všetko a informovaný nie je len ten, kto tie veci nečíta. Aj na základe tohto zákona očakávame, že naďalej bude rásť aj štátna dotácia pre naše reprezentácie i talentovanú mládež. Dotácia pre náš zväz by sa postupne mohol posunúť až na deväť miliónov eur. Český zväz dostáva už dnes od štátu na chod futbalu 17 miliónov a maďarský dokonca 35 miliónov eur ročne.
Ako vyzerá financovanie celého slovenského futbalu? V akej miere ho ťahajú majitelia klubov a v akej štát i sponzori?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?