Je to taký maďarský Karlštejn. Len s tým rozdielom, že český Karlštejn nikdy nebol dobytý, zatiaľ čo Vyšehrad ľahol popolom. A to, čo sa z neho dodnes zachovalo, sú síce mohutné, ale iba trosky. Turci totiž hrad v šestnástom storočí obsadili a zničili.
História Vyšehradu siaha k inej pohrome Uhorska, a to vpádu Mongolov v roku 1241, po ktorých odchode Vyšehrad postavili ako nedobytný hrad pre prípadné opakovanie invázie. Na hrad sa v roku 1323 nasťahoval jeden z uhorských kráľov pochádzajúci z francúzskej dynastie Anjouovcov. Pri Dunaji potom vznikol nádherný renesančný palác, ktorý bol prvou stavbou svojho druhu v strednej Európe. Aj z neho sú dnes len trosky.
Pre novodobý význam Vyšehradu hrá kľúčovú úlohu stretnutie z roku 1335, keď sa tam zišli český, poľský a uhorský kráľ, aby dohodli mierové nažívanie. O vyše 650 rokov prišiel historik v kresle maďarského premiéra József Antall s myšlienkou na stretnutie kráľov nadviazať. A tak spolu s Václavom Havlom a poľským prezidentom Lechom Walesom položili vo februári 1991 základ toho, čo sa dnes nazýva Vyšehradskou skupinou. Zoskupenie, ktorého základom mala byť podpora demokracie, slobody a západnej orientácie strednej Európy.
Tento rok sa desiateho februára v treskúcich mrazoch prezidenti štyroch členských krajín nezišli na výročnom samite Vyšehradu pri Dunaji, kde by mohli využiť aj výhody tamojších termálnych prameňov, ale na poľskom polostrove Hel. Podľa jednej z hypotéz je jeho meno v súlade s pôvodným významom tohto slova – peklo. Hel je piesočnatý výbežok dlhý desiatky kilometrov, ktorý oddeľuje Gdanský záliv od Baltu, a je tam naozaj nádherne. Na niektorých miestach je Hel široký len pár desiatok metrov. V zime je tam však „pekelne,“ pred ľadovým vetrom sa niet kam skryť. Vlny už v minulosti niekoľkokrát oddelili mesto od pevniny a urobili z neho ostrov. Okrem pekného prístavného mesta a záchrannej stanice tuleňov je koniec Helu oddávna vojenská pevnosť. Poliaci sa tam v roku 1939 bránili až do októbra a Nemci v roku 1945 až do 14. mája.
V4 na pekelnom polostrove v mraze oslávila tridsať rokov. Symbolicky. Ako peklom páchnuce spoločenstvo, ktorého súčasťou sú dva režimy smerujúce k autoritárstvu – maďarský a poľský. Spolok, ktorý je úplným opakom toho, o čo sa Vyšehrad pri svojom založení usiloval.