Zhruba pred rokom povedal, že sa posnaží dostať sadzbu z 23 na 21 percent, ak to umožní stav rozpočtu. Blížila sa vtedy účinnosť konsolidačného balíka, ktorý zahŕňal zvýšenie korporátnej dane a ďalšie nepríjemné zmeny najmä pre firmy, lepšie zarábajúcich zamestnancov a živnostníkov.

Následný tlak zo strany firiem bol silný, pýtalo si to ústupok. A keďže sa ekonomike v posledných mesiacoch darilo, zlepšila sa aj kondícia verejných financií, nastal čas sľuby plniť. P. Kažimír v rozpočte navrhol zníženie daňovej sadzby. Popri tom však pretláča ďalšiu, menej príjemnú zmenu. Jeho ľudia vymysleli daňové licencie, teda poplatky pre stratové firmy. Cielia ich najmä na podniky, ktoré sa rôznymi úskokmi vyhýbajú plateniu daní.

Potiaľto je to v poriadku. Horšie je už, že licencie prinesú do štátneho rozpočtu viac peňazí, ako z neho vezme pokles korporátnej dane. Práve toto mení ústretový krok voči firmám na výsmech.

Je pravda, že s firmami, ktoré dlhodobo účtujú stratu, treba niečo robiť. Súčasný stav, pri ktorom väčšina podnikateľov neplatí dane, je chorý. Keď platí dane zamestnanec, prečo by nemal aj podnikateľ?

Ale daňové úrady by mali problém riešiť v prvom rade prísnejšími kontrolami. Štát má o podnikateľoch dostatok informácií. Má aj dosť nástrojov na ich kontrolu a keďže investuje desiatky miliónov do informačných systémov, bolo by namieste, keby všetky svoje páky využíval lepšie.

Lenže rezort sa podľa prvých vyjadrení svojho šéfa chystá boj s daňovými únikmi prestreliť. Podľa prvej verzie majú pokutu za mínusovú bilanciu platiť firmy, ktoré sú dva roky za sebou v strate. Takýto úvod nemajú len špekulanti. Vo firmách, ktoré to s podnikaním myslia vážne a investujú doň, je úplne bežný. Napríklad v prostredí technologických start-upov, no najmä v kapitálovo náročných a krízou zasiahnutých odvetviach.

Riešením je odpustenie licencií na dlhšie obdobie stratovosti, teda na tri, prípadne štyri roky. Pohrať sa treba aj so sumou, ktorú chce štát od mínusových firiem pýtať. Zo strany ministra by bolo fér, keby zníženie dane a zavedenie licencií spravil rozpočtovo neutrálne. Teda aby na tom rozpočet nezarábal. Riešením je aj zníženie sadzby až na 21 percent namiesto plánovaných 22, ako to avizoval pred rokom. Alebo zníženie poplatkov za licencie, aby neodrádzali začínajúce firmy.

Zvýšiť podnikateľom daňové zaťaženie a ešte to aj prezentovať ako darček, je vlastne urážka biznisu. Nadmerné vyťahovanie peňazí z firiem neškodí len im, ale v konečnom dôsledku aj štátu, pretože to brzdí hospodársky rast.