Keď im dlhší čas nepomáhajú zdravotné matrace, vankúše či paplóny na dobrý spánok, uspávacie aplikácie ani lieky na spanie z lekárne, začnú hľadať pomoc, kde sa dá.
Dobrý spánok je dnes vzácnosť a z biznisu s ním profitujú súkromné firmy, výrobcovia i distribútori rôznych prístrojov či produktov, ktorí dokážu navodiť pocit, že práve ich výrobok a služba dokážu ako jediné pomôcť. Zo spánku sa stal v mnohých krajinách lukratívny biznis, točia sa v ňom veľké peniaze, napríklad aj v krajine snov – v Spojených štátoch amerických.
Funguje tam okolo päťtisíc spánkových laboratórií a tie priemerne s ôsmimi lôžkami na jedno takéto zariadenie generujú tržby 4,6 miliardy dolárov. Podľa britského portálu Guardian sa hodnota tohto odvetvia odhaduje na 30 až 40 miliárd ročne a neustále sa zvyšuje.
Riešenie problémov so spánkom však málokedy býva jednoduché a rýchle, zvlášť na Slovensku. Zvyčajne je to beh na dlhé trate. Ľudia čakajú na vyriešenie svojho problému celé mesiace až roky.
Milióny eur za lieky
Prechodná nespavosť, ktorú sa ľudia zvyčajne snažia riešiť svojpomocne, sa podľa odhadov odborníkov vyskytuje zhruba u 30 percent slovenskej populácie. Problémy so spánkom sú často úzko spojené so psychickým zdravím. Za „počítanie ovečiek“ môže napríklad
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?