Dovozcovia šampanského to nemajú u nás určite jednoduché – ak sa pijú na Slovensku „bublinky“, tak v drvivej väčšine ide o sekty a najväčšej obľube sa tešia tie sladké. Keď sa niekto už rozhodne pre šampanské, väčšinou ide o značky známych šampanských domov. Z jednoduchého dôvodu, pri šampanskom zohráva marketing oveľa výraznejšiu úlohu ako pri ostatných vínach. Najmä ak informácií, ako a podľa čoho sa orientovať pri výbere, veľa nie je.

Trocha osvety

Časy, keď sa každému šumivému vínu hovorilo šampanské, sú našťastie už za nami, ale trochu osvety aj tak nezaškodí. Prečo sa môže len šumivé víno z oblasti Champagne nazývať (poslovenčene) šampanské? Zaujímavé je, že sa práve pri šumivých vínach sa udomácnil ako všeobecné pomenovanie názov oblasti. Je to možno porovnanie, ktoré je pritiahnuté za vlasy, ale je to v podstate to isté, ako keby sme akémukoľvek červenému vínu hovorili „bordó“,

Ako šampanské sa môže označovať výlučne šumivé víno, ktoré pochádza z hrozna z presne vymedzenej oblasti – z vinohradníckej oblasti Champagne, ktorá sa nachádza na ploche 34-tisíc hektárov medzi 48. a 49,5. stupňom severnej šírky v piatich francúzskych departmentoch Marne, Aube, Aisne, Haute- -Marne und Seine-et-Marne. Na produkciu šampanského sa používajú takmer výhradne len tri odrody – Pinot Noir, Pinot Meunier a Chardonnay. Povolené sú ešte aj niektoré ďalšie odrody, ale tie sa takmer nevyužívajú. Pomer odrôd, z ktorých je vyrobené, dodáva potom šampanskému charakteristickú chuť – Pinot Noir plnosť, Chardonnay finesu a Pinot Meunier ovocnosť. Ak je šampanské vyrobené len zo Chardonnay, nazýva sa Blanc de Blancs. Blanc de Noirs je zase vyrobené len z Pinotu Noir alebo Pinotu Meunier.

Spomedzi všetkých šumivých vín, ktoré sa v svete vyrábajú, platia pre šumivé víno zo Champagne najprísnejšie predpisy. Hrozno môže byť len z prísne ohraničeného regiónu, vo viniciach je presne určené, aká môže byť hustota koreňov, prísne určené sú aj výnosy, hrozno sa zberá ručne, lisuje sa veľmi opatrne, druhotné kvasenie prebieha vo fľašiach, je určený minimálny čas, ako dlho musí byť na kvasinkách. Toto všetko sa odráža na cene šampanského – samozrejme najmä u veľkých a známych značiek platí zákazník aj za marketing.

Ročníkové, neročníkové

Pri šampanských je dobré poznať rozlíšenie – na neročníkové a ročníkové. Neročníkové šampanské (ide o väčšinu šampanských na trhu) spoznáte jednoducho, nemajú ročník uvedený na fľaši. Vína sa pred druhotným kvasením vo fľašiach miešajú zo základných vín rôznych ročníkov, odrôd a väčšinou aj viníc. Keďže sú scelované aj z vín, niekoľko rokov starých, nie sú vhodné na archiváciu, treba ich vypiť do dvoch rokov. Niektorí výrobcovia označujú na flašiach čas degoržovania („odstrelenia“ kvasiniek čo je posledný krok pri výrobe), podľa neho sa dá orientovať, z kedy šampanské pochádza.

Znalci však uprednostňujú ročníkové šampanské – tu sa síce vína pred druhotným kvasením tiež miešajú z viacerých viníc a odrôd, ale musia pochádzať z jedného ročníka. Preto sú práve tieto šampanské zaujímavé, lebo podobne ako víno, vypovedajú o jednotlivých rokoch a líšia sa od seba. Navyše na výrobu ročníkových šampanských sa používa hrozno a základné vína len z tých najlepších ročníkov. Tieto šampanské sú vhodné aj na archiváciu, vydržia desať a viac rokov. Odporúčajú ich aj somelieri, ak si chcete šampanské naozaj užiť. 

Pitie k jedlu

Je škoda piť len jednu, aj keď známu či slávnu značku. To je základné odporúčanie, ktoré dávajú unisono somelieri aj obchodníci s vínom, ktorí šampanské predávajú. A pridávajú hneď aj druhé – keď si chcete pri vínach zo Champagne rozšíriť svoj obzor, dá sa to len tak, že sa budete snažiť vyskúšať a predegustovať čo najviac druhov a značiek – od známych až po tie malé. „Champagne ponúka krásny zážitok a má širokú škálu využitia pri rôznych príležitostiach v gastronómii, Ľudia by nemali ostať len pri jednej značke, v tejto oblasti je predsa 320 výrobcov. Každý by si mal nájsť svoj štýl. Cena nie je pri šampanských smerodajná, určite sa oplatí investovať do ročníkových champagne,“ odporúča somelierka Chateau-Vin Denisa Tarinová.

Rastislav Šuták, somelier bratislavského hotela Kempinski River Park, hneď aj dopĺňa odporúčané ročníky. „Ročníky 1996, 1998, 2000, 2005, 2006 sa dajú vychutnávať už teraz. 2002, 2004 a 2007 odporúčam otvoriť neskôr,“ hovorí. Výhodou šumivých vín z Champagne je podľa odborníkov ich univerzálnosť. „Šampanské môže sprevádzať celé menu, je to vhodné pitie na leto aj zimu a je skvelým vínom v gastronómii,“ hovorí generálna manažérka Asociácie somelierov SR (ASSR) Beáta Vlnková.

Výnimočné víno na výnimočné chvíle

Zdroj: Martina Brunovská

Pomôcť zorientovať sa trochu v svete šampanských môžu aj výsledky degustácie šampanských, ktorú organizovala ASSR. V priestoroch dovozcu a distribútora vín Corner na Zlatých pieskoch sa ich chutnalo 22 – 16 neročníkových a šesť ročníkových, ktoré dodalo jedenásť dovozcov. Medzi 22 hodnotenými šampanskými boli vína od veľkých výrobcov aj malých nezávislých šampanských domov. Všetky sú na Slovensku dostupné v cenových reláciách 20 – 80 eur. Výsledky po „odtajnení“ vzoriek mierne prekvapili aj samotných hodnotiteľov – na špici sa v neročníkových šampanských umiestnili menej známe značky.

Najlepšie šampanské

Neročníkové:

1. Egly-Ouriet V.P. Grand Cru Extra Brut

2. Alfred Gratien Cuvée Brut Classique

3. Barons de Rothschild Brut

4. – 5. Paul Clouet Grand Cru Brut

4. – 5. J. Charpentier Prestige Brut

6. Champagne Bollinger Special Cuvée

7. Gosset Grand Blanc de Blancs

Ročníkové:

1. Bonnaire Blanc de Blancs Grand Cru, 2005

2. Pierre Gimonnet Blanc de Blancs Brut 2006

3. Louis Roederer Brut Vintage 2007

Čo je na etiketách

Okrem názvu Champagne, ktorý je ochrannou značkou, je tam názov výrobcu, adresa, veľkosť obsahu, obsah alkoholu. Musí tam byť slovo, ktoré označuje obsah cukru – Ultra brut znamená bez dozáže, Extra brut, dozáž do šesť gramov. Brut znamená dozáž do 12 g/l. Extra Sec alebo Extra Dry od 12 do 17 gramov na liter, Sec alebo Dry od 17 do 32 g/l, Demi sec od 32 do 50 g/l a Doux viac ako 50 g/l. Narastajúci dopyt po suchých štýloch spôsobuje postupné znižovanie dozáže. Existujú, samozrejme, ešte aj ďalšie štýly ako napr. Rosé, prestížne ročníkové a neročníkové, neskoro degoržované alebo Special Club.

Čo odporúčajú experti

Rastislav Šuták, somelier

• V kategórii Cuvée, teda neročníkových vín ma zaujal J.L. Vergnon Eloquence Grand Cru. Štruktúrované Blanc de Blancs s charakterom vo veľkom štýle. Z ročníkových vín príjemne prekvapil brilantný Laurent-Perrier Brut 2004 s famóznym potenciálom a bez ambície "zbytočne pútať pozornosť". 

Tomáš Vyšvader, somelier

• Páčilo sa mi Champagne Barons de Rothschild, krásne šťavnaté, ovocné tóny , tropická aróma, toast. Víno na chvíle kde si chce človek vychutnať chvíľu, keď zastaví a povie si milujem bublinky. Z ročníkových .Champagne Pierre Gimonnet Special Club 2006:, víno s veľkým potenciálom zretia,  ale už teraz v skvelej forme. Nádherne plné víno, krémové, biskvitové s jemným perlením.

Denisa Tarinová, somelierka

• Mňa najviac z neročníkových zaujal Gosset - Blanc de Blancs najmä svojou harmóniou. V kategórii ročníkových Didier Chopin 2001. Napriek nepriaznivému ročníku v Champagne je stále dobrej v kondícii a môžeme v ňom odhaliť terciárne nuansy

Beáta Vlnková, somelierka

• Z neročníkových ma najviac zaujal J.L. Vergnon Eloquence Grand Cru. Je to víno veľmi rafinované. V kalichu sa vyvíjalo a menilo, v nose toast a búrske oriešky, v chuti vyvážené kyseliny, ovocnosť, čistá a dlhá dochuť. Z ročníkových ma očaril Bonnaire Blancs de Blancs Grand Cru, 2005. Vôňa letných jabĺk, v chuti vyvážený pomer cukru a kyselín, med, maslo, kandizované ovocie. Mimoriadne dlhá a komplexná dochuť. 

Jozef Šuchter, dovozca a obchodník s vínom

• Vynímalo sa nad ostatnými ako alpský štít, Bonnaire Blanc de Blancs 2005. Egly Ouriet VP – plný zádumčivosti a melanchólie a J.L.Vergnon Eloquence s jeho až vinóznym charakterom.