Málokto na Slovensku vie, kto je a čo vlastne robí prednosta okresného úradu. Napriek tomu vládu v posledných týždňoch zavalila vlna kritiky, lebo OĽaNO sa chystá vymeniť všetkých 72 prednostov bez výberového konania. Podľa poslanca Petra Pellegriniho je to v rozpore so sľubmi, ktoré vládna koalícia dala voličom pred voľbami.
Je jednoduché zviezť sa na tejto vlne, pretože transparentné výberové konania sa vo všeobecnosti považujú za žiadaný nástroj. Ak sa však nenecháme uniesť emóciami, zistíme, že ich vynechanie nemusí byť až taký problém.
Celá diskusia o prednostoch je totiž len ďalšou epizódou širšieho a dôležitejšieho problému, že stále nemáme v štátnej správe jasne definované deliace čiary medzi politickými a odbornými funkciami.
„Po prednostovi sa to končí. Nedovolím, aby ostatné nominácie siahali ďalej,“ vyhlásil premiér Igor Matovič v relácii Na telo TV Markíza. Na tomto vyjadrení by nebolo nič zlé. Premiér s obľubou hovorí o „hrubej čiare medzi politikou a odbornosťou“, ale ešte niekoľko týždňov predtým v tej istej relácii tvrdil, že prednostovia by nemali byť dosadzovaní politicky.
Nie je to prvýkrát, čo hranice medzi politikou a odbornosťou svojvoľne posúval podľa toho, čo mu koaliční partneri a vlastná strana dovolili. Ďalším príkladom sú generálni riaditelia sekcií ministerstiev. Kým pred niekoľkými týždňami to bola pre neho odborná funkcia, dnes je už politická.
Ako to bolo so sľubmi
Žiadna zo strán súčasnej koalície v predvolebnom programe nesľubovala, že by mali byť prednostovia okresných úradov obsadzovaní cez transparentné výberové konanie. SaS dokonca navrhovala vytvorenie krajských úradov, ktoré by viedli prednostovia – politickí nominanti. OĽaNO v programe píše o spomínanej deliacej čiare medzi politickými a odbornými pozíciami. Paradoxne, na inom mieste uvádza prednostov okresných úradov ako príklad funkcie, pri ktorej chce zverejňovať zápisnice z výberových konaní a životopisy kandidátov. To jediné by teda mohlo ospravedlňovať Pellegriniho výčitku, že koalícia porušuje svoje predvolebné sľuby.
Žiadny konkrétny sľub nie je ani v programovom vyhlásení vlády, aj keď tu sa píše všeobecne o posilnení výberových konaní a profesionality štátnej služby.
Slabé kompetencie
Okresné úrady v dnešnej podobe vznikli po reforme ESO [Efektívna, spoľahlivá a otvorená verejná správa – pozn. TRENDU] Roberta Kaliňáka a jeho rezortu vnútra z roku 2013. Reformou stratili úrady právnu subjektivitu a prednostom sa výrazne obmedzili kompetencie.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?