Už dve dekády sa krajina vychádzajúceho Slnka prebúdza do čoraz lacnejšieho rána. Sen ekonomicky nevzdelaného voliča je však nočnou morou politikov. Tí už dávno pochopili, že ľahšie ako dlhy platiť je z nich vyrásť. Ale to sa dá len s priaznivou infláciou v chrbte, pretože pri raste cien zadlženie vlastne klesá. Japonsko je na tom presne naopak.
Abenomika prichádza
Deflačnú špirálu sa od konca minulého roka pokúša prelomiť staronový japonský premiér Šinzó Abe. Pre jeho politiku masívneho uvoľňovania, štátnych investícií a štrukturálnych zmien sa medzi analytikmi zaužíval termín Abenomika. „Dnes všetko smeruje k tomu, že slovo deflácia zo správy o stave japonskej ekonomiky vypadne,“ odhaduje analytička Poštovej banky Dana Špacírová.
Vysvetľuje, že pod vedením nového guvernéra Haruhiko Kurodu pristúpila Bank of Japan k programu masívneho uvoľňovania. Plánuje zväčšiť menovú bázu v krajine o približne 65 biliónov jenov (491 mld. USD) ročne s cieľom za dva roky zdvojnásobiť množstvo peňazí v obehu. A to by mohlo zabrať, v budúcom roku odhaduje MMF Japonsku až takmer trojpercentný rast spotrebiteľských cien.
Päťdesiatdeväťročný Š. Abe nie je na stoličke predsedu vlády nováčikom. Post šéfa exekutívy zastával od septembra 2006, po necelom roku však po silných politických tlakoch odstúpil.
Čo prinesie olympiáda
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?