Pán predseda mal čiastočne pravdu. Parlament je naozaj dom hrôzy, ale z iných dôvodov, aké spomínal Robert Fico. Stačí si spomenúť, čo sa dialo pri zákone o pomoci v hmotnej núdzi, ktorý prezident vrátil na opätovné prerokovanie.
Ivan Gašparovič využil svoje ústavné právo a povedal, prečo by sa mal zákon zmeniť. Spomenul dôvody, pre ktoré má pochybnosti, či je zákon v súlade s ústavným článkom 39, s tromi článkami Dohovoru Medzinárodnej organizácie práce i s Dohovorom Medzinárodnej organizácie práce o zrušení nútenej práce. Poslancom pripomenul, že sú viazaní nielen ústavou, ale aj tým, že republika musí dodržiavať svoje medzinárodné záväzky. Stanovisko obsahovalo právne argumenty. Členovia Smeru v parlamente sa s nimi „vyrovnali“ tak, že ich kompletne odignorovali.
V rozprave k prezidentom vrátenému zákonu nevystúpil ani jeden z jeho „tvorcov“. Minister vnútra Robert Kaliňák, minister práce Ján Richter a splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák nepovedali ani slovo o tom, prečo sú prezidentove pochybnosti neopodstatnené. Nepovedal to ani žiaden z právnych expertov a poslancov Smeru v jednej osobe. K zákonu sa za vládnu stranu „vyjadril“ iba spravodajca Ján Podmanický, ktorý sa obmedzil len na to, že o jednej z mnohých pripomienok prezidenta povedal, že je „nadbytočná“, a poslancom odporúčal „prelomiť veto pána prezidenta a schváliť zákon v pôvodnom znení“.
Predstavitelia vládnej strany často od ostatných žiadajú, aby I. Gašparoviča rešpektovali ako predstaviteľa kľúčovej štátnej inštitúcie. O akom rešpekte sa dá hovoriť v ich prípade, keď stanovisko hlavy štátu v mimoriadne dôležitej veci (akou je dodržiavanie ústavy a rešpektovanie medzinárodných záväzkov štátu) ignorovali tak, ako keby bol vzduch. Nevzali ho ani na vedomie, nieto ešte vážne.
Medzi 83 poslancami Smeru sa našla jedna výnimka. Bývalá ministerka práce Viera Tomanová do kamier a mikrofónov povedala, že súhlasí s I. Gašparovičom, a dodala, že aj podľa nej je zákon v rozpore s ústavou i medzinárodnými dohovormi. Lenže ako poslankyňa sa podľa toho nesprávala, lebo prezidentov návrh zmien nepodporila a o nezmenenom zákone radšej ani nehlasovala.
Keď zákonodarný zbor nemá ani v päte ústavu či medzinárodné záväzky štátu, tak je z parlamentu naozaj dom hrôzy. Šéfuje mu P. Paška a prevádzkuje ho poslanecký klub Smeru.