Avšak demokracia nie je o nekontrolovateľnej vláde väčšiny. Naopak, na svoje kvalitné fungovanie potrebuje aj delenie moci a nezávislé a regulačné orgány, ktoré zabezpečujú vládu práva či efektívne nakladanie s verejnými prostriedkami.
Koncom októbra sa dôležitej téme nezávislosti a odbornosti kontrolných a regulačných inštitúcií venovala konferencia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku a neziskovky Transparency International Slovakia (TIS). Iróniou osudu je, že na ňu neprišiel nikto z predstaviteľov vládnucej koalície. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská sa na poslednú chvíľu ospravedlnila.
Exminister, teraz regulátor
K téme nedávno TIS zverejnila štúdiu, ktorá zhodnotila šesť významných slovenských regulačných a kontrolných úradov. Medzi inými Protimonopolný úrad SR (PMÚ) či Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Z analýzy mimovládnej organizácie vyplýva napríklad to, že Slovensku by prospelo, ak by viac právomocí v personálnych nomináciách prešlo na úrad prezidenta, pretože dnes sa tieto kompetencie sústreďujú najmä v rukách vlády a parlamentu, od ktorých by mali byť kontrolné úrady nezávislé.
Podľa TIS by pomohli aj povinné verejné vypočutia kandidátov na vedúce pozície úradov, odstránenie možnosti vágnych dôvodov na ich odvolanie či zamestnanecké obmedzenie pred vstupom na úrad a po ňom. Aby sa tieto osoby vyhli konfliktom záujmov. Možnosťou je aj volenie len na jedno dlhšie funkčné obdobie či takzvanou kvalifikovanou väčšinou v národnej rade. Tak, aby kandidát dostal hlasy koalície, ale aj opozície.
O vysokej miere politizácie regulačných inštitúcií vypovedá fakt,
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?