Na rozdiel od minulosti, keď sa daňová úľava týkala účelového sporenia, v aktuálne schválenej novele sú to len cenné papiere obchodované na burze a investičné portfóliá na minimálne 15 rokov. Samotné správcovské spoločnosti teraz nastavujú vlastné modely tak, aby mohli daňovú podporu získať aj podielové listy.
„V súčasnosti analyzujeme, či takto pripravená novela zákona zahŕňa aj investície do podielových fondov, pretože tie nie sú v tomto prípade priamo spomenuté,“ vysvetľuje country manažér Pioneer Investment Miroslav Ovčarik. „Podielové fondy budú musieť byť súčasťou, ak to má mať celé zmysel,“ dodáva Roman Vlček, člen predstavenstva Asset Managementu Slovenskej sporiteľne, a zdôrazňuje, že čas ukáže, či riešením by bola registrácia podielových fondov na burze alebo bude potrebné upraviť zákon.
Český fondový správca Conseq Investment Management čerstvú novelu zákona zatiaľ len analyzuje. „V tejto fáze je predčasné uvádzať, akým spôsobom budeme na predmetnú novelu reagovať,“ tvrdí aj Martin Smrek, produktový manažér-senior Tatra Asset Managementu (TAM).
Aj privátni bankári sledujú
Jednotný názor na daňovo zvýhodnené produkty nemajú ani privátne banky. „Ako privátna banka so zameraním na investovanie vítame každú formu podpory rozvoja kapitálových trhov,“ hovorí Linda Gáliková z J&T Banky. V Privatbanke o tomto produkte momentálne neuvažujú, no podľa člena predstavenstva Mirona Zelinu nevylučujú jeho zavedenie v budúcnosti.
„Rozhodne ide o produkt pre klientov s veľmi dlhým investičným horizontom, ktorému musí predchádzať precízna komunikácia.“ Pre viacero otvorených otázok bude vyčkávať aj Poštová banka. „Sme presvedčení o tom, že klientov treba motivovať na to, aby sa zamerali aj na iné, zatiaľ na Slovensku nie až také využívané formy zhodnocovania svojich peňazí,“ vraví jej hovorkyňa Anna Jamborová.
KBC Asset Management ako spriaznený správca ČSOB aktuálne neposkytuje službu správy individuálnych portfólií pre klientov a v blízkej budúcnosti neplánuje takúto službu na Slovensku zaviesť. „Takzvané dlhodobé investičné sporenie je možné ponúkať len v súvislosti s poskytovaním investičnej služby riadenia portfólia a vykonávania pokynov klientov,“ spresňuje hovorkyňa Zuzana Eliášová. Ako dodáva za banku, tá v súčasnosti poskytuje investičné poradenstvo portfóliovým alebo produktovým prístupom, avšak neposkytuje službu riadenia portfólia klienta.
„Náš návrh, aby sa dlhodobé investičné sporenie týkalo aj investičného poradenstva, nebol v rámci pripomienkového konania zapracovaný.“ Z. Eliášová zároveň nevylučuje, že ČSOB v budúcnosti upraví poskytovanie jednotlivých investičných služieb tak, aby klienti mohli využívať túto daňovú úľavu.
Akcie, dlhopisy a možno podielové listy
Samotný zákon umožňuje zaradiť do portfólia cenné papiere a iné finančné nástroje, ktoré sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu – burze. Zároveň umožňuje zakúpiť aj inštrumenty, ktoré sa na burzu ešte len chystajú. Do tretice nebudú mať správcovia portfólií problém, ak emitent akciu či dlhopis v budúcnosti z burzy stiahne.
Podľa prvotných analýz J&T Banky by mali byť základom portfólií najmä
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?