Nálada na trhoch sa bude meniť podľa toho, ktorý z názorov bude prevládať. To bude závisieť aj od vývoja makroekonomických veličín na čele s infláciou, ale aj od (geo)politickej situácie. V prostredí (stále) zvýšenej neistoty by to malo znamenať aj vyššiu volatilitu v porovnaní s obdobím do vypuknutia pandémie koronavírusu. Najmä v takýchto časoch (ale nielen v nich) by mala byť pre investorov na prvom mieste predovšetkým ochrana kapitálu.

Potvrdzujú to viacerí veľkí investori. Chronicky známe rady Warrena Buffetta pri investovaní sú: „Po prvé, nestrácajte peniaze, po druhé, nikdy nezabudnite na prvé pravidlo.“ Seth Klarman zdôrazňuje, že vyhnúť sa stratám musí byť základným stavebným kameňom investičnej filozofie. „Návrat kapitálu je dôležitejší ako návratnosť z kapitálu,“ pripomína Mohnish Pabrai.

V rovnakom duchu sa vyjadril aj Jean Marie-Eveillard: „Úspešné investovanie nie je len dosahovanie hviezdnych výnosov, ale aj vyhýbanie sa stratám.“ Nestrácanie peňazí je dôležité z hľadiska základne pre dlhodobé zhodnocovanie kapitálu. Aj Ira Rothberg konštatoval: „Sila zloženého úročenia je taká veľká, že našou prvou úlohou ako investorov je vyhnúť sa všetkému, čo by ju mohlo skratovať.“

Nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Daniel Kahneman objasňuje, že ak investor neuzavrie beznádejné stratové pozície, spravidla uňho rastie iracionalita dúfania pri odsúvaní prudérneho prístupu. To vedie následne k príklonu k podstupovaniu rizika, ktoré by bolo preňho za iných okolností neakceptovateľné. Straty sa už len z matematického hľadiska komplikovane doháňajú. Aktívum či portfólio, ktoré klesne o 30 percent, potrebuje narásť o vyše 42 percent, aby straty vymazalo, pri 50-percentom poklese je nutnosť opätovného nárastu o 100 percent.

Inými slovami, s dierou v trupe sa investičná loď pomalšie plaví a ťažšie dosahuje vyššie zhodnotenie kapitálu. Okrem toho straty zo psychologického hľadiska podkopávajú dôveru inak racionálnych investorov a môžu ich až paralyzovať. Mnohé vedecké výskumy totiž potvrdili, že bolesť zo straty je zhruba dvakrát taká veľká ako potešenie zo zisku. Berte to do úvahy pri rozhodovaní sa o tom, kam umiestnite svoje voľné zdroje. 

Ďalšie dôležité správy

WA 12 archív New York - Na archívnej snímke z 8. októbra 2019 logo amerického ropného koncernu Chevron počas obchodovania na newyorskej burze. Chevron oznámil, že kupuje ropnú a plynárenskú spoločnosť Noble Energy za 5 miliárd USD (4,38 miliardy eur). Akvizícia formou výmeny akcií by mala jednej z najväčších energetických firiem pomôcť posilniť pozíciu na trhu s bridlicovou ropou a plynom. Chevron zároveň využíva súčasnú situáciu, keď sú ceny ropy nízke, čo znižuje aj hodnotu preberaných aktív.
Neprehliadnite

Finančný zázrak, čo drží akciový trh nad vodou. Firmy dajú bilión dolárov do svojich akcií