Keď pred piatimi rokmi vzniklo v Košiciach združenie právnických osôb IT Valley, postavilo si odvážne ciele, napríklad vybudovať v regióne východného Slovenska Centrum excelencie informačno-komunikačných technológií. Plány boli prijímané opatrne, dokonca sa objavovali pejoratívne ladené prirovnania k americkému Silicon Valley. Desať zakladajúcich členov združenia si však išlo za svojím a bilancia po piatich rokoch popiera stereotypy o zaostalom východe republiky.
„Keď vzniklo združenie, chceli sme mať nejakú merateľnú víziu alebo predstavu. Tak sme si povedali, že sa pokúsime v priebehu piatich rokov zdvojnásobiť podiel priemyslu informačno-komunikačných technológií na HDP mesta alebo regiónu. Zároveň sme si povedali, že zdvojnásobíme počet ľudí, ktorí pracujú v IT firmách v meste. Pracovalo ich tu približne tisíc,“ hovorí výkonný riaditeľ združenia Jozef Ondáš. Vtedy si zakladajúci členovia mysleli, že je to takmer neuskutočniteľný plán. No dnes v Košiciach pracuje do šesťtisíc ľudí práve v IT priemysle. Podiel sektora na HDP dvihli zhruba päťnásobne.
Združenie sa medzičasom rozrástlo. Aktuálne má 22 členov a päť sympatizantov. Pridali sa ďalšie spoločnosti a tiež samotné mesto Košice. Najčerstvejším prírastkom sa len pred pár týždňami stala firma IBM Slovensko. Nosným prvkom združenia je T-Systems zo skupiny Deutsche Telekom. Keď prichádzal v roku 2006 do Košíc, avizoval prácu pre päťsto ľudí. Teraz ich má 2 600 a na krku honor Firma roka, ktorý mu TREND udelil v roku 2011. Práve J. Ondáš ako generálny riaditeľ nielen budoval T-Systems v Košiciach, ale stál aj pri zrode myšlienky založenia IT Valley. Mimochodom, on si zas v ankete TRENDU vyslúžil titul Manažér roka za rok 2010.
Kľúčové vzdelanie
Misia IT Valley sa zamerala na rozvoj znalostnej ekonomiky a informačnej spoločnosti na východe Slovenska, s tým súvisiace pracovné miesta s vysokou pridanou hodnotou, ale predovšetkým chce „poskytnúť možnosti vzdelávania potrebného pre tieto pracovné miesta“. Práve vzdelávanie bolo kľúčovým terénom aktivít združenia. Tamojšia Technická univerzita, ale aj Prírodovedecká fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, sa nezdráhali výrazne upraviť učebné plány. Vznikli nové aj mimouniverzitné vzdelávacie programy, bez ktorých by firmy zo združenia nemohli rásť.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?