Neoceliarenské aktivity Východoslovenských železiarní, ktoré pri príchode do Košíc neprevzal U.S. Steel, sa dostali postupne pod kontrolu private equity skupiny Penta. Tá ich získavala kúpou podielov VSŽ, ktoré kontrolovala štátom vlastnená akciovka Transpetrol.
Skupina získala pod svoju správu vyše dvadsať rôzne zameraných firiem. Od strojárskej výroby cez zdravotníctvo až po poskytovanie gastronomických služieb. Popri tom aj iné aktíva. Nehnuteľnosti, pohľadávky aj správu súdnych sporov. Do roku 2005 VSŽ predali väčšinu pôvodných dcérskych spoločností. Do ďalších štyroch rokov aj zvyšného majetku. Východoslovenské železiarne postupne menili aj obchodný názov. Ešte v roku 2006 boli premenované na Slovenské investičné družstvo, neskôr na Slovenský investičný holding. Ten sa v roku 2009 zlúčil s cyperskou spoločnosťou Gratio Holdings.
Vtedy pôvodná firma VSŽ prestala existovať. Zostala po nej agenda nedoriešených súdnych sporov a aktíva a záväzky na Ukrajine ešte z čias komunizmu. Vtedy sa tam VSŽ pustili spolu s ukrajinskými partnermi do výstavby Krivojrožského ťažobno-úpravárenského kombinátu, ktorý nebol po zmene režimu nikdy dokončený. Podľa hovorcu Penty Martina Danka ide o taký zložitý projekt, že jeho riadenie bolo delimitované z Gratia na inú spoločnosť patriacu tejto finančnej skupine. Suma, za akú Penta zobchodovala majetok VSŽ, je neznáma. Finančná skupina odmietla zverejniť podrobnosti transakcií.