Zobudiť by sa však nemali len závistliví odborári. Aj slovenskí politici a nimi riadená štátna správa by si mali uvedomiť, že pre biznis sú už nevyhnutnosťou nielen lákadlá na nových zamestnancov, ale predovšetkým prísun nových pracovníkov z cudziny. Bez procedúr, ktorými sa dnes musí aj vzdelaný ukrajinský programátor dlhé mesiace prehrýzať cez slovenských úradníkov k pracovnému povoleniu. Celá spoločnosť by mala pracovať tiež na tom, aby sa našinci na zahraničných pracovníkov nepozerali so strachom či nenávisťou len preto, že sú odinakiaľ.
Málokto si na Slovensku uvedomuje, že celú štátnu pokladnicu ťahá v skutočnosti biznis. A ak má ďalej rásť alebo prinajmenšom neklesať, jednoznačne potrebuje cudzincov. Navyše, biznis potrebuje nových ľudí hneď teraz. Nie o tri či štyri roky, ako zvyknú politici sľubovať, že vtedy už budú mať lepšie preškolenú armádu nezamestnateľných i lepšie vyučených absolventov škôl pre prax.
Práve prijatím pracovitých cudzincov môže Slovensko získať čas na budovanie využiteľnej vlastnej základne ľudských zdrojov. Lebo aj Ukrajina či Bulharsko budú, verme, postupom času lepšími krajinami na život a ich občania sa budú vracať domov.
Ak by Slovensko hralo na to, že pracovné miesta, ktoré sa teraz uvoľňujú po dôchodcoch alebo ktoré chcú vytvárať domáci či zahraniční investori, sú vyárendované pre domácich, mohlo by o ne prísť. Firmy sa budú rozširovať za hranicami. Pravda je taká, že cudzinci Slovákom žiadnu prácu neberú. Naopak, pre Slovákov ju tu udržiavajú.
Samozrejme, aby to celé klapalo, musia sa inak správať aj mnohí zamestnávatelia. V Srbsku či na Ukrajine sa nežije až tak zásadne rozdielne ako na Slovensku. Cudzincov v stiesnených izbách a ošarpaných ubytovniach neudržia donekonečna.
A debata o tom, že cudzinci na Slovensku zrážajú platy nadol, lebo berú menej a robia načierno, je tiež iba spolitizovaný blud. Na potláčanie čiernej práce tu predsa štát má nemálo inšpektorov. Stačí, aby chodili nielen do veľkých a slušne sa správajúcich firiem, ale odvážnejšie zavítali aj k rôznym špekulantom. Ak štát v zamestnávaní ľudí naozaj nastaví pravidlá slušnosti a zákonnosti naprieč celou krajinou, potom pokojne hovorme aj o vplyve cudzincov na platy, ak sa v celonárodných štatistikách objaví ich pokles.
Nič také však nastať nemusí. Biznis totiž nechce z cudziny len lacných robotníkov, ale čoraz viac aj vysokokvalifikovaných špecialistov. Napokon, ako všade vo vyspelom svete.