Začiatok budúceho roka sa má stať termínom, od ktorého sa na Slovensku majú do obchodov vracať nielen sklené, ale aj plastové (PET) fľaše či dokonca plechovky. Tak si to aspoň predstavuje ministerstvo životného prostredia, ktoré zákon o zálohovaní presadilo ešte v roku 2019 a novelizovalo vlani.

Pozitíva zálohovania pre znižovanie odpadu sa zdajú byť jasné. Keď sa fľaše budú vracať do obchodu, neskončia v prírode ani na skládke. Napriek tomu okolo systému výkupu PET fliaš panujú na trhu medzi výrobcami, obchodníkmi a predstavami štátu isté nezhody.

Na snímke pracovníci Zberného dvora počas zberu kuchynského odpadu z domácností 25. januára 2021 v Martine. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Neprehliadnite

Kuchynský odpad prinúti obce a mestá triediť efektívnejšie, inak im náklady porastú

Výhody a predpoklady

Najväčšou výhodou povinného zálohovania plastových fliaš z nápojov je jeho efektivita. Najmä na základe skúseností z krajín, kde systém už funguje, odborníci odhadujú mieru návratnosti na viac ako 90 percent.

O tom, že plastové fľaše sú problém, svedčí aj to, že na slovenský trh každoročne príde takmer jedna miliarda PET fliaš. Z nich sa do žltých kontajnerov vytriedi len 60 percent. Zvyšok, teda takmer 400 miliónov, končí v prírode, na skládkach odpadu alebo v spaľovniach.

Envirorezort predpokladá, že zavedenie zálohovania pozitívne ovplyvní zníženie množstva plastového odpadu v prírode aj zvýšenie jeho recyklácie.

Analytici Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) v štúdii Skutočná cena zálohy píšu, že zavedenie systému by malo zároveň vytvoriť približne 250 až 360 pracovných miest plus malo by environmentálne prínosy z dôvodu zvýšenej recyklácie, čo zasa zníži spotrebu materiálu, energií a emisie CO2.

Navyše povinné zálohovanie je systém, ktorý dokáže presne sledovať, koľko plastových výrobkov sa uviedlo na trh a koľko sa vyzbieralo. Systém by mal minimalizovať počet „čiernych pasažierov“, ktorí fľaše dávajú do obehu, ale neplatia za ich zber a recykláciu.

Okrem toho by malo zálohovanie PET fliaš a plechoviek odľahčiť systém triedeného zberu na ulici. V obciach sa bežne stáva, že žlté kontajnery sú preplnené a plasty „skrášľujú“ aj ich okolie.

Čísla, ktoré prekvapia

• 989 miliónov PET fliaš a 345 miliónov plechoviek sa ročne dodá na Slovensko.
• Asi 21 tisíc ton PET fliaš sa ročne vyzbiera cez triedený zber, čo je 60 percent zo všetkých.
• Na 90 percent by mal stúpnuť zber plastových fliaš po zavedení zálohovania.
• Až 90 percent vyzbieraných obalov sa má recyklovať.
• 1 500 automatov na vrátenie obalov pribudne v obchodoch.
• 6 500 odberných miest by malo pribudnúť do budúcna.
Prameň: MŽP SR

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa