Na ich prilákanie bude treba urobiť oveľa viac. Hodnotné mozgy sa totiž neváľajú na uliciach. Teda vlastne, váľajú... Napríklad v Budapešti na železničnej stanici. Vzdelanostná štruktúra imigrantov je naozaj rôznorodá, nájdeme medzi nimi inžinierov i lekárov. A na ich začlenenia by nám dokonca prispel Brusel. Len si vybrať. No namiesto otvorenej ruky im Slovensko ukazuje vztýčený prostredník.
Ak dnes vláda argumentuje, že imigrantov nemá význam prijímať, lebo aj tak u nás nechcú ostať, je to čiastočne pravda. No hlavne je to dôsledok absurdného uzatvárania sa nášho pracovného trhu. Ako píšeme v téme na desiatej strane, spomedzi európskych krajín sme na 34. mieste medzi najviac uzatvorenými pracovnými trhmi voči uchádzačom spoza hraníc EÚ.
Keby Nemci a Francúzi odmietli Ľudovíta Štúra a Milana Rastislava Štefánika, tento text by ste dnes určite nečítali v slovenčine
Na Slovensku možno zamestnať cudzinca, len ak o prácu neprejaví záujem žiaden domáci občan, čo treba zložito administratívne dokázať. A deje sa to aj pri takých dôležitých profesiách, ako sú lekári. Nehovoriac o tom, že návštevníci tmavšej pleti sa pre rasistické útoky neraz na Slovensku boja nastúpiť do MHD.
Ak premiér Robert Fico tvrdí, že politiku a migráciu netreba robiť cez emócie, neznamená to, že je chladný pragmatik, ktorému záleží na ochrane Slovenska pred konfliktom kultúr. Je jeho to alibistická pozícia s výhľadom len po budúcoročné voľby. Robí všetko pre to, aby nezopakoval vlaňajšiu prehru v prezidentských voľbách. Hovorí iba a presne to, čo chcú počuť jeho voliči. Keď nemáte za nič zodpovednosť, môžete mať všelijaké vyhlásenia, reagoval na štátnický prejav prezidenta Andreja Kisku plný solidarity.
Už len ten fakt, že premiér odmieta čo i len otvoriť diskusiu o imigrantoch ako o riešení problémov slovenskej ekonomiky, naznačuje, že zodpovednosť síce má, ale nehlási sa k nej. Kupovať si zahraničných investorov rozhodne nestačí. Automobilový Jaguar neprichádza na oslavu stredoeurópskeho tigra, ale skôr na jeho pohreb.
Ale aby sme boli spravodliví k všetkým stranám: súťaž o to, ktorá strana dá čo najďalej ruky od utečencov, bude najsledovanejšou disciplínou nadchádzajúcich parlamentných volieb. Utečenecká kríza potvrdila, že Slovensku, až na výnimky, chýbajú štátnici schopní pozitívne formovať zmýšľanie občanov. Namiesto toho radšej nadbiehajú ich xenofóbnym náladám.
Proti prijímaniu utečencov sa používa ešte jeden argument. Ich prijatím vraj pripravíme zbedačené krajiny o elity. Aj toto sa dá paradoxne vyriešiť – takzvanou cirkulárnou migráciou. Prisťahovalec získa vzdelanie alebo pracovné skúsenosti a po čase sa bohatší vráti domov. No Slovensko zatiaľ neponúklo ani tento druh pomoci.
Skúsme zájsť do histórie. Čo by sa napríklad stalo, keby Nemci a Francúzi odmietli Ľudovíta Štúra a Milana Rastislava Štefánika? Tento text by ste dnes určite nečítali v slovenčine.