Voliť sa oplatí

Prirovnanie súčasného premiéra k zakladateľovi HZDS sa môže zdať prehnané. No predseda Smeru a jeho ministri robia dosť pre to, aby prehnané nebolo. Aktuálne napríklad zmenou zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Keby parlamentom prešiel v navrhovanom znení, okrem iného by sa zverejnenie zmlúv uzatvorených pred rokom 2011 štátnymi orgánmi, obcami, župami, štátnymi podnikmi a ďalšími verejnými inštitúciami mohlo zamietnuť.

Cez víkend budú obyvatelia Slovenska opäť voliť poslancov do župných zastupiteľstiev a predsedov samosprávnych krajov. Hranice žúp v kombinácii s ich kompetenciami a výsledkami doterajšej činnosti majú ďaleko od ideálu. No platí, že táto druhá (po obciach) úroveň samosprávy riedi centrálnu moc vlády. Čo je dôležitá vlastnosť najmä v situácii, keď vláda jednej strany kontroluje všetky kľúčové inštitúcie. A iný názor na správu vecí verejných považuje len za folklór, ktorý môže z pozície moci ignorovať.

No odpoveď na otázku, prečo voliť, neznie „lebo Smer“. Alebo iba, že je filozoficky správne, ak fungovanie päťmiliónovej spoločnosti neurčuje len centrálna vláda. Odpoveď je tiež, že sa to oplatí.

Existuje niekoľko štúdií, ktoré sa zaoberajú vzťahom medzi politickým systémom a mierou blahobytu. Viaceré dospeli k nasledovnému záveru: väčšiu šancu dlhodobo prosperovať majú demokracie s viacerými politickými stranami a poistkami proti koncentrácii moci v niektorej z jej troch zložiek. Ekonomickému napredovaniu pomáha aj presun kompetencií a zodpovednosti za vládnutie na regióny a obce. Zvyšok je otázka miery.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že súčasné kompetencie slovenských žúp sú príliš malé na to, aby dokázali výraznejšie ovplyvniť prosperitu obyvateľstva. V téme tohto čísla však TREND naznačuje, že kraje dostatočne nevyužívajú ani tie právomoci, ktoré majú. A hoc by sa aj župní poslanci ďalšie roky tvárili, že bez diaľnice a miliónových stimulov ľuďom k práci nepomôžu, stále budú mať vplyv na stav ciest, fungovanie župných škôl, sociálnych a kultúrnych zariadení a v niektorých prípadoch aj nemocníc. Šanca, že spôsob, akým poslanci a župan napĺňajú svoj mandát, sa niekoho nikdy nedotkne, je blízka nule.

Všetky argumenty, prečo je dobré sa na župné voľby nevykašľať, zmetie zo stola štvrťhodina sledovania videoprofilov niektorých kandidujúcich na stránke YouTube. Insitnosť prejavov a „myšlienok“ budúcich poslancov prekonáva aj obrazy z Kovačice. No jeden jednoduchšie premýšľajúci župný poslanec je vždy lepší ako dvaja v národnej rade, ktorí bez premýšľania hlasujú tak, ako im predseda a sponzori povedia.