TREND sa pozrel na to, čo o krúžkovaní vo voľbách vieme, ako aj na to, prečo sa dostáva do parlamentu len pomerne málo „prekrúžkovaných“ kandidátov.
Vyberajú už takmer všetci
Preferenčné hlasy sú medzi voličmi na Slovensku mimoriadne obľúbené. Podľa výskumného článku Miroslava Beblavého a Marcely Veselkovej spred štyroch rokov sa z piatich stredo- a východoeurópskych krajín, kde sa krúžkovanie zaviedlo po roku 1989, ujalo najviac práve pod Tatrami. Okrem toho funguje aj v Česku, Poľsku, Estónsku a Lotyšsku.
Kým v 90. rokoch túto možnosť využíval v SR iba približne každý druhý volič, v posledných rokoch sú to už viac ako tri štvrtiny zúčastnených. Obľúbenosti i sile krúžkovania pomohla najmä reforma volebného zákona, ktorá sa uplatňuje od roku 2006. Tá znížila nevyhnutný minimálny podiel získaných krúžkov z desať na tri percentá hlasov pre stranu.
V praxi to znamená, že v menších stranách stačí kandidátom na kreslo v parlamente okolo šesť-, sedemtisíc prednostných hlasov. Práve menšie strany udeľovanie krúžkov aj najviac ovplyvňuje: pretože kandidátov s aspoň tromi percentami preferencií býva v každej strane pomerne stabilne len okolo desať až sedemnásť, nie viac.
Vo väčších partajach sa preto zvykne prekrúžkovať paradoxne menej kandidátov – pretože tí preferovaní sú už na listine aj tak dostatočne vysoko. Vo vládnom Smere-SD sa v ostatných voľbách neprekrúžkoval ani jeden – všetci desiati s viac ako tromi percentami krúžkov boli na kandidátke vyššie ako na osemdesiatom treťom mieste. Voliči Smeru tradične krúžkujú najmä lídrov strany: predseda Robert Fico získal preferenčný hlas u dvoch tretín voličov Smeru, Roberta Kaliňáka krúžkoval takmer každý druhý sympatizant vládnej strany.
Lídri a tí druhí
Najviac poradím kandidátky mieša krúžkovanie u Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO). Voľby do Národnej rady sú zároveň voľbou lídra tejto menšej strany: kandidát s najvyšším počtom krúžkov sa má tento rok stať štatutárom strany. Súčasný predseda Igor Matovič opäť kandiduje z posledného miesta listiny. Napriek tomu by sa mal do parlamentu znova dostať: podobne ako R. Fica ho krúžkujú viac ako dve tretiny voličov strany.
V roku 2012 sa do parlamentu prekrúžkovalo pätnásť kandidátov, dva roky predtým ich bolo len jedenásť. Politológ Peter Spáč, autor knihy Tichý hlas voličov, upozorňuje, že počet prekrúžkovaných netreba preceňovať, pretože
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?