Dve na prvý pohľad nesúvisiace veci majú spoločného menovateľa – znechutenie voličov z politiky ovplyvnilo volebné výsledky aj rozhodovanie vedenia Smeru-SD, ktoré zachraňuje reputáciu strany odchodom P. Pašku do ústrania.

„Odstúpim z pozície predsedu parlamentu, lebo chcem, aby Slovensku fungovalo ako normálna krajina, aby politiku nerobilo zopár anarchistov na uliciach,“ vyhlásil v sobotu P. Paška v Košiciach, keď prišiel gratulovať Richardovi Rašimu k jeho opätovnému zvoleniu za primátora. Odstúpenie dvojky v Smere-SD z jednej z najvyšších ústavných funkcií, ale aj z postu poslanca bolo nečakané.

Kauza predraženého CT, kvôli ktorej protestovala asi tisícka ľudí, totiž nemala negatívny vplyv na komunálne voľby v Košiciach, kde je P. Paška doma. Prípad piešťanského CT nebol ani ničím výnimočný v porovnaní s predraženými nákupmi, o ktorých médiá informovali v minulosti a žiadna politická figúra za ne neniesla zodpovednosť.

Voľby v tieni konca Pašku

Zdroj: SITA/Jozef Jakubčo

Navyše, podľa informácií TRENDU P. Paška nemusel byť tým, kto z obchodu profitoval. Bol síce pred rokmi majiteľom firmy Medical Group SK, ktorá CT prístroj predávala piešťanskej nemocnici, ale s kšeftom nemusí mať veľa spoločného. Ako sme už napísali v článku Chobotnica v zdravotníctve, existujú viaceré prepojenia medzi Medical Group SK a spoločnosťami s utajeným vlastníkom, pri ktorých sa spomína meno údajného sponzora Smeru Juraja Širokého.

Príkladom je zdravotná poisťovňa Dôvera, ktorú okrem Penty vlastní cyperská spoločnosť Prefto Holding. V Dôvere aj v Medical Group SK sedia ľudia z advokátskej kancelárie Futej & Partners. Ďalší advokát Juraj Koval sa podieľal na spájaní poisťovní do Dôvery a vystupuje ako majiteľ Medical Group SK.

Bratislava vs. Košice

Korene oslabenia P. Pašku v Smere treba hľadať na začiatku volebného obdobia. V čase, keď strana ešte počítala s tým, že premiér Robert Fico vyhrá prezidentské voľby, a hľadala za neho náhradu. Už vtedy bolo možné badať napätie medzi bratislavskou skupinou reprezentovanou Robertom Kaliňákom a košickou na čele s P. Paškom.

Minister vnútra R. Kaliňák vtedy musel čeliť nepríjemnej medializácii, keď sa prevalilo, že jeho rezort si na obstarávanie najal čudnú obstarávaciu agentúru z Horných Plachtiniec. Vzápätí Kaliňákovi policajti nabehli do košickej firmy Pro – Tender známej tým, že organizovala tendre štátnym a verejným inštitúciám prevažne na východe Slovenska. Jej šéfa Petra H., ktorý mal blízko k P. Paškovi, vyšetrovateľ obvinil z trestného činu machinácií pri verejnom obstarávaní. Policajná akcia v spoločnosti, ktorá roky žila z verejných zákaziek a nikto si jej podnikanie zvlášť nevšímal, sa mohla javiť aj ako demonštrácia sily bratislavskej kliky Smeru alebo vybavovanie si účtov.

Zdá sa, že na začiatku príbehu o CT nešlo Robertovi Ficovi o odstavenie P. Pašku. Keď opozičné strany žiadali vyvodiť voči nemu politickú zodpovednosť, premiér sa ho zastal: „To, čo hovorí opozícia vo vzťahu k pánovi Paškovi, sú úplné nezmysly a nebudem živiť a kŕmiť opozíciu tým, že budem odpovedať na rôzne výzvy. Čo bolo treba urobiť, sa urobilo.“

Premiér vyzval na odstúpenie ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú a podpredsedníčku parlamentu Renátu Zmajkovičovú, ktorá sedela v dozornej rade piešťanskej nemocnice. Vedenie nemocnice kúpilo od Medical Group SK prístroj za 1,2 milióna eur, čo je o 600-tisíc eur viac, ako vysúťažilo bývalé vedenie.

R. Fico chcel pravdepodobne len eliminovať jednu vetvu v Smere, silnú v zdravotníctve. Spustil však lavínu, ktorá so sebou zmietla aj Pavla Pašku. Deň pred komunálnymi voľbami sa v Bratislave konal míting proti Paškovi, na ktorom sa zišla viac než tisícka ľudí. Smer pochopil, že to bez strát nezvládne. Demonštranti sa chystali do ulíc znova a v utorok sa ich na bratislavskom námestí zišlo ešte viac. Medzitým P. Paška oznámil rezignáciu, symbolické je, že do Košíc pricestoval aj Robert Kaliňák. Vo chvíli, keď P. Paška oznamoval rozhodnutie o konci svojej politickej kariéry, R. Kaliňák stál pri ňom.

V kuloároch sa často spomína, že po nasledujúcich parlamentných voľbách už Robert Fico nechce byť predsedom vlády. Diskusie o tom, či ho nahradí R. Kaliňák, P. Paška, Peter Kažimír alebo niekto iný, majú o jedného aktéra menej. V tejto chvíli je nepredstaviteľné, že by sa Pavol Paška vrátil na vrchol.

Ústup P. Pašku, z ktorého opozícia robí symbol zdravotníckych kšeftov, je z pohľadu Smeru logický. Protesty proti nemu, ale aj výsledky komunálnych volieb ukazujú na znechutenie ľudí zo štýlu politiky, ktorý reprezentuje.

Výsledky politických strán v komunálnych voľbách
(%)

Voľby v tieni konca Pašku

Poznámka: Ide o súčet výsledkov za strany samostatne aj v koalíciach so ziskom aspoň 0,2 %
PRAMEŇ: TREND, ŠÚ SR

Smer chápe, pravica nie

Volebná účasť bola druhá najnižšia, čo sa týka komunálnych volieb. Bodovali nezávislí kandidáti, ktorí za sebou nemali žiadnu politickú stranu. Podiel nezávislých medzi starostami a primátormi je 37,77 percenta, po nich nasledujú kandidáti Smeru a jeho koalícií (31,68 percenta). Nezávislí obsadia aj šesťtisíc miest poslancov, pred štyrmi roky ich bolo „len“ 4 764.

Najvernejším obrazom rastúceho trendu „nezávislosti“ je nový primátor Trnavy Peter Bročka, ktorý zaujal hipsterským imidžom. Je to prvý primátor Trnavy bez politickej podpory. Nezávislý 32-ročný právnik, ktorý mal v meste jediný bilbord, zanechal za sebou kandidáta Smeru Bystríka Stanka aj pravice – Jána Žitňanského.

Najväčšie straty utrpela pravica, ktorá sa paradoxne viezla na kauze CT a rozkrádania zdravotníctva. Nezaujala ani nová strana Sieť, ktorá mala predstavovať alternatívu voči starým pravicovým stranám. Jej zisk sa pohybuje okolo troch-štyroch percent.

V tejto súvislosti vyznieva zvláštne vyhlásenie jej lídra Radislava Procházku, že Sieť mala významný podiel na výmene bratislavského primátora Milan Ftáčnika. Toho nahradil nezávislý Ivo Nesrovnal (predtým SDKÚ-DS). Sieť najskôr uvažovala, že ho podporí, napokon postavila vlastnú kandidátku Tatianu Kratochvílovú, ktorú na poslednú chvíľu stiahla.

Z toho, ako dopadli voľby, sa zdá, že Smer vie stále čítať nálady voličov. A omnoho lepšie než jeho politickí súperi. Dôkazom toho je aj nečakaný pád Pavla Pašku.