Vývoj liekov je drahší a náročnejší, potvrdzuje Soňa Porubská – šéfka Sanofi-aventis Slovakia, tuzemskej dcéry farmaceutického koncernu Sanofi. Ten je s pätinovým podielom na trhu najväčším predajcom liekov v krajine. Bývalá vedkyňa hovorí, že chorí Slováci sa aj k drahým liekom dostávajú oveľa ľahšie ako trebárs Angličania. A verí, že v konečnom dôsledku najväčšia farmaceutická fabrika v krajine, Zentiva Hlohovec, prežije. I keď ju Sanofi chce predať.

Súhlasíte s tým, že farmácia dnes už neprináša toľko prevratne nových liekov, čo zásadne zlepšujú liečbu, ako dakedy?

Súhlasím s tým, že priniesť na trh dnes nový originálny liek je oveľa ťažšie. Trvá to dlhšie a je to aj drahšie. Je za tým to, že mnohé ľahšie choroby sú už vyriešené. Infekčné choroby sa riešili antibiotikami, dobre sa zvládli aj kardiovaskulárne choroby. Oblasť onkológie či liečenia sklerózy multiplex je taká, že istý pokrok sa dosiahol, ale podstata tých ochorení vyriešená doteraz nebola. Toto nie sú také jednoduché veci, ako nájsť nejaké antibiotikum. Je prirodzené, že pri komplikovaných chorobách je hľadanie liečby náročnejšie.

Je za pomalším vývojom nových liekov fakt, že v kríze farmaceutický biznis šetrí aj na vývoji a výskume?

Hlavný problém nie je to, že sa šetrí na vývoji. Aj keď –áno, šetrí sa aj na tom. Kľúčové však je, že vedci jednoducho ťažšie objavujú nové molekuly. Je to aj o rovine kam až a ako rýchlo vieme posunúť ľudské vedomosti.

Fenomén ťažšieho hľadania nových liekov komplikuje biznis hlavne ich najsilnejším producentom. Sanofi už vyhlásilo, že v najbližších rokoch mu klesnú zisky, lebo mu vypršia ochranné patenty na viaceré originály, no nemá dostatok nových náhrad. Ako sa s tým koncern vyrovná?

Tým, že lieky s vypršanou dobou ochrany, ktoré prechádzajú do sféry záujmu výrobcov generických liekov, v poslednom čase prevládajú nad prísunom nových originálnych liečiv, prechádzajú všetci lídri vývoja. Sanofi s tým už skôr počítalo. V najbližších rokoch sa chce vďaka viacerým novým liekom vrátiť k posilneniu svojho rastu. Viaceré molekuly máme v poslednom štádiu vývoja. Sme pripravení na budúcnosť.

Môžete byť konkrétnejšia? Ako?

Prinesieme nové lieky v oblasti diabetológie, onkológie, sklerózy multiplex a aj na viaceré zriedkavé ochorenia, ktoré po celom svete zasahujú často len niekoľko tisíc ľudí a doteraz sa na ne vôbec nemyslelo. Sanofi tu vidí potenciál. Preto vlani kúpilo americkú firmu Genzyme, zameranú práve na takéto ojedinelé choroby. Je posilou pre náš vývoj a posunie nás dopredu aj v oblasti prípravy pacientov na transplantácie.

Vojny s chorobami sú čoraz ťažšie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa