Voda nad kauzou

Jozefa Magalu, bývalého riaditeľa SIS, premiér opäť vracia do prvej ligy – na post riaditeľa NBÚ. Tibora Gašpara, bývalého šéfa Úradu boja proti korupcii, povoláva minister vnútra do tej istej funkcie. Páni si robia svoje a vôbec ich netrápi, čo z toho vyplýva.

Hovorca premiéra Erik Tomáš o Magalovi povedal, že „ide podľa nás o dôveryhodnú osobu“. Na výhradu, že v kauze Gorila dôveryhodne nekonal, premiérov hovorca uviedol: „Nie my, ale parlamentný výbor na kontrolu činnosti SIS konštatoval, že všetky kroky SIS pod vedením Jozefa Magalu v kauze Gorila boli správne a zákonné.“ Tak sa na to pozrime bližšie.

Na začiatku februára 2012 riaditeľ SIS Karol Mitrík poslancov parlamentného výboru informoval, že byt známy z kauzy Gorila odpočúvala informačná služba legálne. Keď vtedajší predseda výboru R. Kaliňák dostal po stretnutí s riaditeľom otázku, na čo sa poslanci Mitríka vlastne pýtali, povedal: „My sme sa zaujímali len o postupy historické od roku 2005, kedy sa kauza začala, až po dnešok.“ O tom, že „všetky kroky SIS pod vedením Jozefa Magalu v kauze Gorila boli správne a zákonné“, vtedy reč vôbec nebola. Aj keby niečo také riaditeľ Mitrík tvrdil, členovia výboru to nemohli preveriť.

Preto poslanec Pavol Hladký hneď na druhý deň po vyhlásení R. Kaliňáka, že „SIS postupovala od začiatku až dodnes v takzvanej kauze Gorila v súlade so zákonom“, s pobúrením napísal: „Ako môže predseda výboru, ktorý má kontrolovať SIS, predniesť vyhlásenie podobného typu v čase, keď sa vyšetrovanie ani poriadne nerozbehlo...“ To, čo vo februári R. Kaliňák len tak od boku vypálil, v apríli premiérov hovorca vydáva za potvrdený fakt.

Voda nad kauzou

Zdroj: Danglár

Tibor Gašpar ako šéf Úradu boja proti korupcii už vo februári 2006 dostal informáciu, že niečo ako Gorila existuje. Nielenže s tým nič neurobil, ale o tri roky neskôr sa postaral, aby s tým nič neurobili ani iní. V júni 2009, keď Tom Nicholson podal trestné oznámenie a poskytol úradu spis Gorila, stalo sa to, čo opísal Jozef Šátek, kriminalistický expert: „Podľa dostupných informácií T. Gašpar, vtedajší riaditeľ Úradu boja proti korupcii, rozhodol o tom, že toto trestné oznámenie (materiál Gorila) budú ‚preverovať‘ len pracovníci kriminálnej služby mimo rámca Trestného poriadku.“ Podľa J. Šáteka išlo o neštandardný postup, „ktorý možno kvalifikovať ako nezákonný“. Jeho výsledkom bolo, že sa „operatívne preverovanie“ ukončilo bez podnetu na trestné stíhanie. Veď ako inak.

Páni Magala a Gašpar sa vo funkciách „zaslúžili“ o to, že sa nad Gorilou na dlhé roky zavrela voda. Ak je toto kvalifikácia pre ich návrat na vysoké posty, tak zvyšok je už len čakanie na to, kedy sa voda nad kauzou zavrie navždy.

Článok vyšiel v novom vydaní týždenníka TREND 15/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.