Manželia Marián a Ivana pôvodne pracovali v bratislavskej redakcii jedného denníka. On písal o technických novinkách a ona fotografovala. Dnes majú neďaleko hlavného mesta farmu a produkty z nej predávajú na trhoch i cez internet. A sami sa čudujú, ako predtým mohli robiť niečo iné.
Študentka Lucia pred pár rokmi spoluorganizovala protikorupčné protesty Gorila. Teraz je na čele organizácie Vidiecka platforma, ktorá obhajuje záujmy mladých a malých farmárov. Aktivistka sa nadchla vidiekom a nie je sama, kto sa domnieva, že rozhýbať ho môže práve nová mladá krv.
Kto sa postará
Takýto prerod mladých ľudí je o to cennejší, že z vyše 58-tisíc ľudí pracujúcich v domácom poľnohospodárstve má aspoň strednú školu každý druhý. Ale takmer každý druhý poľnohospodár dosiahol vek viac ako päťdesiat rokov. V najbližších pätnástich rokoch odvetvie opustí až 27-tisíc pracovníkov. Mladí sa do poľnohospodárstva dlho netlačili. Menej ako tridsať rokov má v súčasnosti len každý desiaty farmár.
Slovenskí politici s hrozbou spustnutia vidieka dlho nič nerobili. Do jeho omladzovania zatrúbila až bruselská centrála EÚ, lebo nová krv chýba tiež na farmách iných členských krajín. Nadradenú bruselskú agendu si osvojila aj tunajšia vláda.
Od začiatku tohto týždňa Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) ministerstva pôdohospodárstva, ktorá administruje dotácie pre agrosektor, prijíma žiadosti o štartovacie dotácie vo výške 50-tisíc eur. Pre mladých začínajúcich farmárov je pripravených 25 miliónov eur. Do hospodárenia sa teda môže pustiť päťsto nových farmárov.
Hundranie družstevníkov
Za donedávnou nepružnosťou štátu je aj odpor starých fachmanov z veľkých družstiev a fariem. V mladých vidia konkurenciu, ktorá im bude brat pôdu. Vo vlastníctve existujúcich poľnohospodárskych podnikov je v súčasnosti len desatina pôdy. Ostatnú si iba prenajímajú.
Tradiční farmári spochybňujú podporu mladých vo verejných debatách tým, že často ide len o špekulantov, čo už dávno farmárčia, no teraz navyše zneužijú štátnu podporu. „Množstvo začínajúcich farmárov budú len podvodníci, ktorí si založia nové hospodárstva na mladšie manželky či priateľky,“ počuť už dlhšie od mnohých šéfov družstiev.
Štát sa však snaží podvody eliminovať. Medzi kritériá na získanie podpory nepatrí iba to, že mladý farmár musí mať najviac štyridsať rokov a že ako hlavný šéf musí zakladať svoje vôbec prvé hospodárstvo. Nová farma musí byť aj jeho hlavným zdrojom príjmu a venovať sa jej prioritne.
Začiatočník má mať aj agrárne vzdelanie. Buď dokončil minimálne stredoškolské poľnohospodárske, potravinárske alebo veterinárne vzdelanie, alebo si musí do dvoch rokov od zisku päťdesiattisícovej podpory urobiť štátny vzdelávací kurz. Nováčik tiež musí mať reálny podnikateľský plán.
Výkonný riaditeľ agentúry PPA Ľubomír Partika tiež radí, že ak chce byť žiadateľ úspešnejší, mal by
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?