Hoci sa na prvý pohľad zdá, že najdôležitejšou personálnou výzvou pre koalíciu je vyrovnať sa s Úradom špeciálnej prokuratúry, rovnako podstatné je obsadenie finančnej správy. Dôvody sú prepojené. Aby sa koalícia vyhla pokračovaniu masových protestov spred Vianoc, potrebuje, aby Slováci nepociťovali ekonomické problémy. Aj preto čoraz intenzívnejšie hovorí o silnom sociálnom štáte a medzi prvými schválenými opatreniami v jej réžii boli trináste dôchodky či pomoc s hypotékami.
Už pred voľbami bolo jasné, že nová vláda si nechce pohnevať voličov bolestivým šetrením, skôr si ich plánuje nakloniť novými balíčkami. Aby to aspoň čiastočne fungovalo, koalícia potrebuje schopného manažéra na pozícii „fund-raisera“, ktorý zabezpečí čo najlepší výber daní. Pred novým šéfom Finančnej správy SR Jozefom Kissom sú mnohé mimoriadne dôležité úlohy. Viaceré dane porastú, čo znamená potrebu pripraviť na to informačný systém daniarov. V prvom rade musí zabezpečiť bezproblémovú realizáciu zvýšenia spotrebných daní na alkohol a tabak, ale aj pripraviť sa na výber nového zaťaženia sladených nápojov.
Okrem technickej realizácie je dôležitá prevencia prípadných únikov. Veľkou výzvou bude avizované ročné zúčtovanie sociálnych odvodov. V programovom vyhlásení vlády sa spomína aj pro-gresívne zdanenie príjmov, čo znamená viac počítania pre daňovníkov a viac kontroly pre úradníkov. Práve progresívne zdanenie a spoločný výber daní a odvodov bude mať koalícia čoskoro na stole, rast daňového zaťaženia tak bude pokračovať.
Hoci iba krátkodobou, ale o to významnejšou úlohou bude daňová bonifikácia hypotekárnych úverov. Dlžníci si môžu za rok 2023 znížiť daňovú povinnosť o časť zvýšenej splátky. Pre daňový úrad to znamená povinnosť nakrátko preprogramovať systém, keďže v ďalšom roku sa už bude pomoc vyplácať na mesačnej báze cez úrady práce. Ak už vláda investuje energiu do prestavenia systému, nemá ekonomický dôvod meniť formu poskytovania pomoci, obzvlášť keď bude nový spôsob drahší na administratívu. Prevláda však politický prínos, voličom cinknú peniaze na účet každý mesiac a nie až v marci 2025. Práve tento prístup veľmi dobre ilustruje, čo možno očakávať od novej vlády. Tá sa bude snažiť o imidž sociálneho štátu za každú cenu. Ako zaznelo vo filme Pelíšky: rozkaz znel jasne. Ľudia musia vidieť, že od štátu prichádza pomoc.
Nutná konsolidácia
V tomto roku štát minie o 7,8 miliardy eur viac, ako vyzbiera. Dlh presiahne 76 miliárd, aj preto musí Slovensko ďalej konsolidovať, a to ešte výraznejšie. Aj samotné ministerstvo financií v návrhu rozpočtu uviedlo, že od roku 2025 bude pre európske pravidlá potrebné znižovať nominálny deficit prinajmenšom o percento HDP ročne. Pre krajinu to bude znamenať dodatočné opatrenia za 2,3 miliardy eur.
Doterajšie kroky pritom naznačujú, že vláda pod konsolidáciou rozumie najmä zvyšovanie príjmov na úkor podnikateľského prostredia. Šetrenie na výdavkoch bude skôr ojedinelé. Spor s Radou pre rozpočtovú zodpovednosť o spôsobe účtovania energopomoci navyše naznačuje, že pravdepodobnejšie budú snahy o kreatívne štátne účtovníctvo.
Slovensko čaká rok radosti z daňových priznaní a ďalšie tri témy z oblasti osobných financií
Ani to však nemusí stačiť a vláda zrejme bude musieť v roku 2024 oznámiť aj nepopulárne opatrenia. Určite sa to nestane v prvom polroku. Dôvodom sú voľby, najneskôr v polovici apríla totiž prebehne prvé kolo súboja o prezidentské kreslo. Keďže ako jeden z vážnych adeptov sa spomína Peter Pellegrini, dá sa tušiť, že potenciálnym voličom bude potrebovať oznámiť ďalšie sociálne opatrenie a nie nepopulárne úspory. Ďalší dôvod odložiť konsolidáciu príde v júni, keď si nielen Slováci budú vyberať europoslancov. Po nich nasledujú dva letné mesiace a politici sa po náročných kampaniach vďačne vyberú na prázdniny.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?