Od apríla tohto roka na Slovensku funguje schéma kurzarbeit, čiže trojstranná dohoda medzi zamestnávateľom, zamestnancom a štátom, pričom posledný z trojice čiastočne prispieva na mzdy. Od januára roku 2022 ho má nahradiť trvalý model kurzarbeitu za pozmenených podmienok, pre ktorý hľadá ministerstvo práce cestu už pár mesiacov podľa nemeckého modelu.
Skrátená práca s podporou štátu
Jednou z organizácií, ktorá požadovala od vlády zavedenie režimu skrátenej práce a preplácanie miezd zamestnancom, teda kurzarbeit, bol Zväz automobilového priemyslu SR (ZAP). Ako pre TREND hovorí jeho prezident Alexander Matušek, ešte na začiatku tohto roka na to Slovensko nebolo pripravené.
„Podnikatelia i investori boli zneistení, hrozili hromadné prepúšťania. Uvedomovali sme si, že nastavené pravidlá nekorešpondovali s tým, ako funguje tento režim v iných krajinách Európy,“ dodáva A. Matušek. Zhoda bola podľa neho azda len v tom, že opatrenie slúžilo na udržanie pracovných miest. V ZAP sú dnes radi, že tento nástroj vznikol, aj keď im nastavené parametre spočiatku úplne nevyhovovali.
Slovenský kurzarbeit, konkrétne príspevok č. 1 a 3A v rámci schémy Prvej pomoci, sa už v súčasnosti riadne zabehol. Je vhodný hlavne pre firmy s významným výpadkom odbytu, pre ktorý zamestnancom nemôžu dať žiadnu prácu, teda pri prekážkach v práci na strane zamestnávateľa.
Dotýka sa aj gastrosektora či cestovného ruchu. Ako pre TREND objasňuje riaditeľ auditu poradenskej spoločnosti Grant Thornton Filip Tichý, firmy v týchto sektoroch však majú vážne ekonomické problémy a príspevok na mzdy zamestnancov im len ťažko pomôže prežiť. Kurzarbeit je dobre využiteľný pre výrobné podniky. „Pri opatrení 3A je problémom nízka flexibilita tohto nástroja, ktorý je na Slovensku možný len v prípade, že zamestnávateľ nemôže dať zamestnancovi žiadnu prácu,“ podotýka F. Tichý.
Pomoc sa zvýšila o desiatky eur
Oči podnikateľov sa od jesene upierali aj na takzvanú Prvú pomoc plus, ktorá je rozšírením pôvodnej dotačnej schémy. Priniesla zvýšenie maximálnej výšky pomoci na jedno pracovné miesto a viac sa priblížila potrebám automobilového priemyslu. Pri nástroji kurzarbeit rezort zvýšil limit mesačného čerpania na jedného zamestnanca z 880 eur na 1 100 eur.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?